Kılık değiştirmek Ersöz'ü kurtaramadı

Kılık değiştirmek Ersöz'ü kurtaramadı
Kılık değiştirmek Ersöz'ü kurtaramadı
Ergenekon soruşturmasında aranan Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, bu sabah geldiği Ankara'nın Balgat semtindeki Özel Yüzüncü Yıl Hastanesi'nde yakalandı. Kılık değiştiren Ersöz'ün polisi görünce ilk sözü 'Kahretsin' oldu

 

TOLGA AKINER

ANKARA - Ergenekon soruşturması kapsamında 1 Temmuz 2008'de gerçekleştirilen 7. dalga operasyonda hakkında yakalama emri çıkarılan ancak belirlenen adreslerde bulunamayan, Rusya'da olduğu öne sürülen "Sarı Levent" kod adlı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, tedavi amacıyla gittiği hastanede yakalandı. Ersöz'e eşlik eden yeğeni Baran Kayral ve eskiden emrinde çalışan Kırşehir Jandarma Alay Komutanlığı'nda görevli Selim Gür adlı bir astsubay da gözaltına alındı. Ersöz'ün Kasım ayının ortalarında Türkiye'ye Zonguldak limanından giriş yaptığı ve Mehmet Orhan Gülcü kimliğini kullandığı ortaya çıktı.

Veli Küçük'ün sağ kolu

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon'un tutuklu zanlısı emekli Tümgeneral Veli Küçük'ün sağ kolu ve Ergenekon yapılanmasının istihbarat biriminin başı olduğu iddia edilen emekli Tuğgeneral Ersöz'ün yakalanışı, şöyle gerçekleşti:

7. DALGADA YAKALANAMADI: Jandarma eski Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın gözaltına alındığı Ergenekon'un 7. dalgasından aranmasına karşın Türkiye'deki adreslerinde bulunamadı.

RUSYA'DAN İTİBAREN TAKİPTEYDİ: Operasyondan bir gün önce Rusya'ya gittiği tespit edilen Ersöz'ün, Türkiye'de aranmasından dolayı, Türkiye temsilciliğini yaptığı Rus Rosoboronexport silah şirketi ile ilişi de kesildi. Ersöz'ün Rusya'dayken sık sık adres değiştirdiği tespit edildi.

KASIM ORTASINDA TÜRKİYE'YE GELDİ: Ersöz, 17 Kasım 2007 tarihinde gemi ile Rusya'dan Zonguldak'a geldi ve limandaki gümrükten TC Kimlik No'su 27202357930 olan ve Mehmet Orhan Gülcü adına düzenlenmiş sahte kimlik ile giriş yaptı. İddiaya göre kendisini Astsubay Gür karşıladı.

GÖREV YAPTIĞI İLLERDE SAKLANDI: Türkiye'ye geldikten sonra sürekli yer değiştiren Ersöz saklanmak için daha ziyade eskiden görev yaptığı illeri tercih etti. Bu kapsamda Bursa, Ankara, Bilecik ve Silopi'de bulunduğu tespit edildi.

SEVGİLİYİ TAKİP ET YAKALA YÖNTEMİ: Aranmaya başlandığı ilk günden beri elde edilen her ipucunu değerlendiren polis, Ersöz'ü ve Ersözle bağlantılı olduğundan şüphelenilen 10 kişiyi teknik takibe aldı. Polis bu kapsamda, Türk vatandaşlığına geçen ve Ümitköy'de oturan Rus asıllı bir kadınla Ersöz'ün sık sık telefon görüşmesi yaptığını tespit etti ve Rus asıllı kadının evine baskın düzenledi. Ancak polis, Ersöz'ün baskından yarım saat önce binadan ayrıldığını öğrendi.

PROSTAT ŞİKAYETİ VARDI: Ersöz'ün Türkiye'de bulunduğu dönemde 6, 15 ve 27 Aralık tarihlerinde Prostat şikayeti ile Ümitköy'deki A Klinik'in acil servisine başvurduğu da tespit edildi. Son olarak bu klinikten Balgat'taki Özel 100. Yıl Hastanesi'ne sevki yapılan Ersöz'ün lazerle prostat ameliyatı yapılması kararlaştırıldı ancak kalp hastası da olduğu için ameliyat bir süre ertelendi. Önceki gün, dün yapılacak ameliyat öncesi tahlilleri için hastaneye giden Ersöz'ün yakalanmasını kararlaştıran polis aynı gün hastane önünde önlem aldı.

POLİSİ GÖRÜNCE ‘KAHRETSİN’ DEDİ: Hastanenin çevresinde Özel Harekat Timleri kuşatırken, özel olarak görevlendirilen tim içeri girdi. Bir anda ‘Eller yukarı’ diyen polisleri karşqısında gören Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz şoke oldu ve başını ellerinin arasına koyarak ‘Kahretsin’ dedi. Polisler Emekli Tuğgeneral Ersöz'le birlikte yanındaki Astsubay Selim Gür ve yeğeni olduğu belirtilen Baran Kayral'ı da gözaltına aldı. Astsubay Gür, muvazzaf olduğu için askeri birimleri teslim edildi.

ASTSUBAYI İNZİBAT ALDI: Ersöz ve beraberindeki yeğeni Baran Kayral, polis tarafından, Selim Gür ise muvazzaf astsubay olduğu için polis ile birlikte hastaneye giden askeri inzibat tarafından gözaltına alındı. Ersöz ve Kayral Ankara Emniyeti'ne, Gür ise Merkez Komutanlığı'na götürüldü.

İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ: Ersöz ve Kayral iki saat kadar Emniyet'te tutulduktan sonra Adliye Sarayı içindeki Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildi. Ersöz, doktorun "bir rahatsızlığınız varmı" sorusuna, "Hayır" diye yanıt verdi. Daha sonra tekrar Emniyet'e götürülen Ersöz ve Kayral, saat 17.00'deki THY'nin tarifeli uçağı ile sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderildi.

2 SAHTE KİMLİK VE PASAPORT: Tanınmamak için gözlük takan ve top sakal bırakan Ersöz'ün üzerinden biri gerçek diğeri ise sahte Mehmet Orhan Gülcü adına iki adet nüfus cüzdanı çıktı. Ersöz ve beraberindekilerin kullandığı aracın kiralık olduğu öğrenilirken, şahısların üzerinde ve arabada yapılan aramada toplam 7 cep telefonu çıktı.

KIBRIS'A KAÇACAKMIŞ: Polis, Ersöz'ün ameliyatının ardından yine Mehmet Orhan Gülcü adına hazırlanan sahte pasaportla Mersin üzerinden Kıbrıs'a kaçma hazırlığında olduğunu da tespit etti.

 

BEŞİKTAŞ'TAN KİMLİĞİ KİM ÇIKARTTI?

BURDUR - Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün kullandığı açıklanan kimliğin sahibi Mehmet Orhan Gülcü, Burdur Emniyet Müdürlüğündeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün üzerinde, adına kimlik bulunduğu gerekçesiyle Burdur Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne çağrılan emekli Mehmet Orhan Gülcü, ifadesinin ve işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Emniyet binasından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gülcü, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ü tanımadığını, polisin de ifadesinde kendisine bu konularda sorular yönelttiğini söyledi.
Kimliğini hiç kaybetmediğini belirten ve gazetecilere kimliğini gösteren Gülcü, "İstanbul Beşiktaş Nüfus Müdürlüğünden benim ismime kimlik çıkarılmış. Kimliğim elimde. Kaybetmedim. İfademde, üzerinde adıma kimlik bulunduğu belirtilen kişiyi tanımadığımı, olayla ilgili bilgim olmadığını da söyledim" dedi. (aa)


"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz İstanbul’a götürüldü.
Polisin bu sabah gözaltına aldığı Ersöz ve yeğeni olduğu öğrenilen Baran Kayral, Ankara Adalet Sarayı’ndaki Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi.
Polisin güvenlik önlemleri eşliğinde yeniden emniyete götürülen Ersöz ve Kayral, buradaki işlemlerinin tamamlamasının ardından THY’ye ait tarifeli uçakla 17.20’de İstanbul’a götürüldü.
Ersöz’ün İstanbul’a götürülüşü sırasında polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. (aa)