Kılınç: Para yakında ödenir

Askeri mahkemede, müteahhit Özmen'den 150 bin dolar aldığı ortaya çıkan emekli orgeneral Kılınç, "Direkt borç talebim yoktu. Tedbir aldım, yakında parayı öderim" dedi.

ANKARA - Eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç, müteahhit Ali Osman Özmen'den aldığı 150 bin dolar konusunda, 'direkt olarak borç talebi olmadığını' belirterek, yakında ödeyeceğini söyledi.
Kılınç, dün bir TV kanalında yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Gölbaşı'ndaki tesislerinin yapımını üstlenen müteahhit Özmen'den para aldığına ilişkin iddiaları yanıtladı. Kılınç, Özmen'i Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı yaptığı dönemde tanıdığını ve MGK Genel Sekreteri olunca da Özmen'in kendisini en az ayda bir kere ziyaret ettiğini kaydetti. Özmen hakkında görevli olduğu dönemde herhangi bir şikâyet dilekçesi veya mektubu almadığını belirten Kılınç, evini elden çıkarmak istediği sırada, Özmen'in bu konuda kendisine yardımcı olabileceğini ifade ettiğini söyledi. Kılınç, şöyle devam etti:
"Görevim ona baskı yapmak değil. Ben direkt talep etmiş değilim. Ona yaklaşımım sonucunda talebim oldu. O günkü makamımda müteahhitlerle irtibatım söz konusu değil. Evet, 150 bin dolar borcum var. Bu konuda karşılıklı helalleştik. Ben tedbir aldım, yakında ödeyeceğim. Bu borcu başkasından da alabilirdim. Osman bey gibi tanıdığım onlarca müteahhit, işadamı var. Kime desem, ödeme durumum olsa, 10 mislini de alabilirdim. Bu bir tesadüftür. Osman bey ile paylaşmışızdır."