Kılınç'ı savcılık savundu

Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla 39 sanığın yargılandığı davada askeri başsavcı, sanık müteahhitten 150 bin dolar borç alan eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ı savundu.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla 39 sanığın yargılandığı davada askeri başsavcı, sanık müteahhitten 150 bin dolar borç alan eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ı savundu. Başsavcı, Kılınç'ın borç almasıyla ihaleler arasında ilişki olmadığını belirtirken, Kılınç'ın 'suç işlediği halde korunduğu' izlenimi veren kimi gazete haberlerine tepki gösterdi.
Askeri mahkemedeki 118 trilyon tutarındaki yolsuzluk davasının ikinci duruşması dün yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklar müteahhit Ali Osman Özmen ve kontrol mühendisi yüzbaşı Hüseyin Ceylan ile 29 tutuksuz sanık ve sanık avukatları katıldı. İddia makamında askeri savcı binbaşı Zekeriya Duran'ın yanı sıra askeri başsavcı kıdemli albay Saim Öztürk de yer aldı. Askeri başsavcı Öztürk ifadelere geçilmeden söz aldı ve Kılınç ile ilgili basında yer alan bazı haberler hakkında açıklama yaptı. Başsavcı, Kılınç'ın 'suç işlediği halde korunduğu' izlenimine yol açan haberlerin gerçek olmadığını şöyle savundu:
Gerçeği yansıtmıyor: 9 Ocak 2005 tarihli yazılı basında yer alan 'Askeri savcı, emekli orgeneral Tuncer Kılınç ile ona 150 bin dolar borç veren müteahhidin kızının aynı siteden aynı gün ev aldığını belirledi. Kılınç ile Özmen arasındaki bu ilişki için ayrı bir dosya hazırladı. Askeri savcı, Özmen'in kızı ile komşu olan Kılınç'ın evlerinin işlemlerinin aynı noter tarafından yapıldığını tespit etti. Ayrıca, noterin işlemleri yapmak için Kılınç'ın makamına gittiği belirlendi. savcı, 'Kılınç'ın Özmen'in 170 milyar liralık hak edişi için 2002 yılı temmuz ayında dönemin Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Işık Koşaner'i aradığını da belirledi. Kılınç'ın, Özmen'in 170 milyarlık bir hak edişi için aramasıyla ilgili olarak, bir subay, askeri savcıya ifade verdi' haberi gerçeği yansıtmamaktadır.
Kanıt bulunamadı: 28 Mayıs 2004 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na yapılan yazılı bir ihbar üzerine konu araştırıldığında, emekli orgeneral Kılınç'ın mal beyanında yer aldığı üzere müteahhit Özmen'den 150 bin dolar borç alarak kızının konutunun bulunduğu siteden daire satın aldığı, bu borcu ve gayrimenkulü mal bildiriminde beyan ettiği, 1997 ile 1999 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlık görevini yürüten emekli orgeneral Kılınç'ın müsteşarlık görevinden ayrılmasıyla borç alma ve tapu işlemi arasında 3 yıllık sürenin geçtiği ve konutun 7 Ağustos 2002 tarihinde satın alındığı, sanık müteahhit Özmen ve bir grup sanık hakkında kamu davası açıldığı tarih itibarıyla, Özmen'in soruşturma konusu yapılan ihale işlemleriyle borç alınarak konut satın alma eylemi arasında ilişki olduğuna dair kanıtların mevcut olmadığı saptanmıştır.
'Gerçekdışı iddialar'
Sadece bu olay hakkında 15 Aralık 2004 tarihinde (dava başlamadan önce) Genelkurmay Başkanlığı'na bilgi verildiğini de açıklayan askeri başsavcı, şöyle devam etti: "Bu açıklamanın, kamuoyunun gerçekdışı haberde yer alan iddialar ve eylemler karşısında yanlış bir kanıya varmasının önlenmesi, emekli orgeneral Kılınç'ın suç işlemesine rağmen himaye gördüğü gibi bir izlenimin ortadan kaldırılması amacıyla tutanağa geçirilmesini talep ediyoruz."
Askeri başsavcının bu açıklamasından sonra, davanın iki tutuklu sanığından yüzbaşı Hüseyin Ceylan'ın savunması alındı. Üzerine atılı, rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihalede müteahhide fazla ödeme suçlamalarını reddeden yüzbaşı, dava konusu inşaatla ilgili şöyle konuştuı:
Birim fiyat yoktu: İnşaatta suni granit yeni bir malzeme olarak kullanılmaya başlandı. Bu nedenle Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından birim fiyat oluşturulmadı. Suni granitin fahiş fiyatla kuruma fatura edildiği iddiaları sübjektiftir. Bu malzeme Genelkurmay'ın talebiyle TSK Rehabilitasyon Merkezi'nde de kullanılmıştır.
Suçlu ilan edildim: Ancak, maliyet öngörülenden yukarı çıkınca, suçlu ilan edildim. İşlemlerde usulsüzlük yoktur. İnşaatlarda kullanılan alüminyum doğramaların 50 ton fazla gösterilmek suretiyle kurumun zarara uğratıldığı iddiası da doğru değildir. O dönemde görev yapan üst düzey komutanlar işin kaliteli olması yönünde emir yayımladılar. Ben bu emirleri uyguladım.
Özmen: Sonum geldi
Daha sonra söz alan tutuklu sanık müteahhit Özmen, TSK'ya ne bilerek ne de bilmeden bir zarar vermesinin mümkün olmadığını, hatalı ve hileli mal kullanmadığını belirtti. Özmen şöyle konuştu:
Apar topar F tipine götürüldüm: Ben bu kadar uzun süre tutuklu kalmamı gerektirecek ne yaptım anlayabilmiş değilim. Dün akşam apar topar F tipine götürüldüm. Sonum geldi. Durumum hiç iyi değil. Ticari durumumu sıfırladılar. Büyük sağlık sorunlarım var. Hasta hasta hapislerde yaşamam mümkün değil. Tahliyemi talep ediyorum. Yoksa benim işim burada biter.
Özmen'in avukatı Uğur Alacakaptan ise, müvekkilinin tutuklama gerekçelerinden birinin askeri disiplin olduğuna dikkat çekerek
"Müvekkilim asker değil. Ne üstü ne de astı var" dedi ve gerekçeye itiraz etti.
Mahkeme Özmen ve Ceylan'ın tutukluluklarının devamına karar verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7348177348170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.