Kilis'e roket saldırısı

Kilis'e roket saldırısı
Kilis'e roket saldırısı
IŞİD kontrolündeki bölgeden ateşlenen 8 roket mermisi Kilis'e düştü. Roketlerin düştüğü Kazım Karabekir Mahallesi'nde bir kişi olay yerinde bir çocuk ise hastanede hayatını kaybetti. Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, "Kalabalık yerlerden uzak durun, ev ve iş yerlerine çekilin" uyarısı yaptı.

RADİKAL -  Suriye'de IŞİD denetimindeki bölgeden ateşlenen 8 katyuşa roketi, Kilis 'te kent merkezindeki 4 mahalleye düştü. Kentte korku ve paniğe yol açan olayda Sıdıka Mavzer (54) isimli kadın ile 4 yaşındaki Mert Özkan öldü, 2 kişi ise yaralandı.  Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, yaptığı açıklamada kalabalık yerlerden uzak durulmasını istedi ve halkan paniğe kapılmadan ev ile iş yerlerine çekilme çağrısında bulundu. Valilik acil olarak okulları boşalttı. Kilis'te güvenlik güçleri polis araçlarından anonslar yaparak halkı evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Olay, öğleden sonra saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Suriye'den IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden ateşlendiği tahmin edilen 8 Katyuşa roketinden 2'si Ekrem Çetin Mahallesi'ndeki Vali Konağı yakınına, 3'ü Kazım Karabekir Mahallesi'ne, 1'i Turgut Özal Mahallesi'ne ve 2'si Tibilevler Mahallesi'ne düştü. Kilis Devlet Hastanesi yakınındaki Dede Korkut Caddesi üzerine roket düştüğü sırada dışarıda bulunan Sıdıka Mavzer isimli kadın ile 4 yaşındaki Mert Özlem ile kimliği öğrenilemeyen 2 kişi yaralandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, kurtarma, sağlık, AFAD ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılar, sağlık görevlileri tarafından ambulanslara taşınarak hastanelere götürüldü. Acil servislerde tedaviye alınan yaralılardan Sıdıka Mavzer ve Mert Özkan isimli çocuk yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Güvenlik güçleri, Anadolu Lisesi ile Hasan Sünnüoğlu İlk ve Ortaokulu'ndaki öğretmen ve öğrenciler okullardan tahliye edilerek bölgeden uzaklaştırılırken, vatandaşların roket düşen bölgeleri terk etmeleri yönünde de uyarılarda bulundu. Olay yerindeki ilk incelemede Katyuşa roket mermileri olduğu belirlenen mermilerin düştüğü bölgelerde delil toplandı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Kilis Valiliği tarafından yaşanan olayla ilgili yapılan yazılı açıklamada, bazı binalarda hafif hasar meydana geldiği duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi: "Suriye'den geldiği tahmin edilen 4 roket mermisi Kilis şehir merkezinin muhtelif yerlerine düşmüştür. Karabekir Mahallesi Zümrüt sokağa düşen roket mermisinden kopan parçadan yaralanan bir vatandaşımız kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir. Saat 14.45 sıralarında düşen bir roket mermisi sonucunda 2 çocuk yaralı olarak hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Patlama sonucunda civarda bulunan bazı binalarda hafif düzeyde hasar oluşmuştur. Olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar dileriz."

TOPÇU BİRLİKLERİ KARŞILIK VERDİ

Olayın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından roketatar mermilerinin geldiği Suriye yönüne karşılık verildi. Sınır hattındaki topçu birlikleri Suriye'ye angajman kuralları çerçevesinde Fırtına obüsleriyle misliyle top atışı yaptı.

ROKETLERİN ATILDIĞI BÖLGE IŞİD, FETİH ORDUSU VE PYD ÜÇGENİNDE

Roketlerin düştüğü Kilis'in yaklaşık 10 kilometre uzağında bulunan Azez kasabasının kontrolü Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor. Ancak Azez'in yaklaşık 10 kilometre batısındaki bölgelerde kontrolü IŞİD, yaklaşık 8 kilometre doğusunda ise kontrolü PYD'de bulunan Afrin yer alıyor. Azez'de çeşitli muhalif grupların oluşturduğu Sultan Murad Tümeni'nin de dahil olduğu Fetih Ordusu ile IŞİD arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından bölgenin kontrolü Fetih Ordusu'na geçmişti.

DAHA ÖNCE DE AYNI BÖLGEDEN ROKET ATILMIŞTI

Suriye'nin IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden geçen 18 ve 23 Ocak günleri ateşlenen Katyuşa roketleri Kilis'te bir okul ile mahalleye isabet etmiş 2 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı. Bu olayların ardından en son geçen 2 Şubat'ta bir eve mühimmat isabet etmiş şans eseri kimse yaralanmamıştı. (dha)

 


  ETİKETLER:

  patlama

  ,

  ROKET

  ,

  kilis