Kilise yakma girişimine üç yıl hapis talebi

Diyarbakır Protestan Kilisesi'ni ateşe verdirdiği iddia edilen Oktay Biçici hakkında, üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır Protestan Kilisesi'ni ateşe verdirdiği iddia edilen Oktay Biçici hakkında, üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Biçici, Diyarbakır'ın Alipaşa Mahallesi'ndeki Protestan Kilisesi Pastörü Ahmet Güvener'e yönelik saldırı hazırlığı içinde olduğu iddiasıyla geçen haziranda tutuklanmış, bir hafta cezaevinde kaldıktan sonra datutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 26 yaşındaki Oktay Biçici hakkında, aynı kilisede yangın çıkartmak suçlamasıyla Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 170/1 maddesi uyarınca üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Davanın iddianamesinde, sanık Biçici'nin sık sık gittiği kilisede misyonerlik faaliyetleri yapıldığını fark etmesi üzerine akıl hastası Medet Aslan'ı burayı ateşe vermesi yönünde azmettirdiği öne sürüldü.
İddianamede Aslan'ın kilisede yangın çıkardığı, ancak itfaiye ve polis ekiplerinin müdahalesiyle yangının kısa sürede söndürüldüğü belirtildi. İddianamede bu nedenle sanık Biçici'nin, yangın çıkartmaya azmettirmek suçundan üç yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.