Kilisede 'şehit' asker cenazesi

24 Nisan'da Batman'da hayatını kaybeden er Sevag Balıkçı'nın cenaze töreni, asker ve sivillerin yoğun katılımıyla kilisede yapıldı.
Haber: MİNE TUDUK / Arşivi

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle
  

Askerde arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Ermeni genci Sevag Şahin Balıkçı’nın cenazesi, Feriköy’de Surp Vartanans Ermeni Kilisesi’nde yapılan törenle toprağa verildi. Baba Garabet ve anne Ani Balıkçı kilisede taziyeleri kabul ederken, Başrahip Tatul Anuşyan cenaze törenini yöneterek Ermenice dualar okudu.

Katılımın çok yoğun olduğu törene katılan Ermeni Cemaati Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyanda acılı aileye taziyelerini bildirdi. Yaklaşık 35 kişilik bir subay grubunun yanı sıra Devlet Bakanı Egemen Bağış, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Yaşar, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de kilisede yerini aldı. Hrant Dink’in eşi Rakel ve kardeşi Hosrof Dink de törene katıldı. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Genelkurmay Başkanlığı’nın gönderdiği çelenkler kilise kapısında yer aldı.

Yapılan duanın ardından yakınlarının omuzlarında bir süre taşınan Balıkçı’nın cenazesi, Şişli Ermeni Mezarlığı’na defnedildi. Defin işleminden sonra Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Yaşar, Balıkçı’nın tabutunu saran Türk bayrağını baba Garabet Balıkçı’ya teslim etti. Bayrağı alan baba Balıkçı, bayrağı sonsuza kadar saklayacağını ifade etti.

Hepsini öpeceğim
Akrabaların taziye dileklerini kabul ettiği, salonda Radikal’e konuşan anne Ani Balıkçı, “Sevag’ımın ölüm haberini en iyi yansıtan Radikal oldu. Bu ölümün altında, soykırım ya da başka bir neden aramasınlar. Pazar günü birliğe giderek avukatımızla araştırma yapacağız. Komutanları da bize her an yardıma hazır ve bizim kadar üzgün. O kurşunu atan çocuk da perişan. Oğlumun en yakın arkadaşıydı, aynı ranzayı paylaşıyorlardı. O da bir ananın evladı. Sevag’ımın tüm asker arkadaşlarıyla konuşacağım. Hepsini tek tek gözlerinden öpeceğim, tıpkı oğlum Sevag’ı öper gibi” dedi.

Törende, Ermenice duaların ardından Türkçe bir konuşma yapan rahip Anuşyan, “Sevag kutsal bir görevi yerini getirirken ebediyete gitti. Hangi sebeple olursa olsun yaptığı hizmet sırasında, çağrıldığı yere gitti. Ailesine başsağlığı diliyorum. Törene katılan devlet görevlilerine de teşekkür ediyorum” dedi.