Kilis'te 'üç kimlikli' sanık yargı önünde

Kilis'te eski CHP milletvekili, belediye başkanı Ekrem Çetin ve oğlu Cahit Çetin'in öldürülmesiyle ilgili 'çete' iddiasına da kaynaklık eden dava bugün başlıyor.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Kilis'te eski CHP milletvekili, belediye başkanı Ekrem Çetin ve oğlu Cahit Çetin'in öldürülmesiyle ilgili 'çete' iddiasına da kaynaklık eden dava bugün başlıyor. 'Asıl suçlu korunuyor' tezi de bulunan davada Çetin ailesinin 'Jandarmanın elemanı' dediği sanığın üç ayrı kimlik bilgisinin çıkması, resmi kayıtlarda hem evli hem bekâr görünmesi, kardeşi görünen kişiyle daha bir ay önce evlilik yapması soru işaretleri nedeni oldu. Eski milletvekili Ekrem Çetin 1999'da silahlı saldırıya uğramış, olayla ilgili tutuklamalar olmuş, çete deşifre edilmiş, ancak bu işte en etkili isim diye gösterilen 47 yıla hükümlü Orhan Aslan geçen dokuz yılda yakalanamadığı gibi, Ekrem Çetin 3 Haziran 2005'te yemek yediği lokantada uğradığı silahlı saldırıda oğlu Cahit Çetin ile birlikte yaşamını yitirmişti.
Davada çelişkiler var
Radikal, ailenin 'Çete açığa çıkarılsın' istemini soruşturma aşamasında gündeme getirmişti. Şimdi soruşturma tamamlandı ve Kilis Başsavcılığı bu olayı 'çete işi' olarak görmedi. Başsavcılık altı sanık hakkında yalnızca tasarlayarak adam öldürmek suçundan dava açtı. İlk duruşma bugün yapılacak. CHP Genel Merkezi'nden Mustafa Yılmaz başkanlığında bir heyetin izleyeceği dava, tam bir çelişkiler yumağı olarak gösteriliyor. İlk çelişki, polis fezlekesinde ismi geçen ve halen cezaevinde olan Hasan Aslan'ın iddianamede sanık olarak gösterilmemesi. İddianamede sanık olan Mustafa Demir'in gerçek kimliği kafa karıştırıyor. Müdahil Çetin ailesinin nüfus kayıtlarından yaptırdığı araştırma ile iddianamedeki bilgilere göre, bu sanık üç ayrı kimlikle tanımlanıyor.
Mustafa Demir, Emniyet fezlekesi ve savcı sorgu zaptında 'Ökkeş ve Safinaz oğlu' olarak görünürken, iddianamede bu kez 'Hamza ve Safinaz' oğlu oluyor. Mahkeme tensip zaptında da 'Hamza ve Safinaz oğlu' kaydı var. Demir polis fezlekesi ve sorgu metninde 1964 doğumlu, iddianameye göre ise 1980 doğumlu. Aileye göre ise bu kimliklerin hiçbiri doğru değil, 'Jandarma elemanı' dedikleri bu sanığın gerçek kimliği şöyle: Mustafa Muhammet, Hamid ve Adule oğlu, Suriye asıllı, Baragid doğumlu.
Kardeşi ile mi evli?
İddianameyle ortaya çıkan daha çarpıcı bilgi ise şu: Demir, resmi kayıtlarda hem evli hem bekâr görünebiliyor. İlginci, Mustafa Demir, Hatice Demir ile hem kardeş hem de evli görülüyor. Hatice Demir de davanın sanıklarından. Çetin ailesine göre, buradaki gerçek bilgi de şöyle: Halen tutuklu bulunan Mustafa Demir (Mustafa Muhammed) olaydan dört ay sonra, cezaevinde tutukluluğu sürdüğü halde Fatme Demir ile gerçek olan Suriye kimliğiyle evlendi.
Davada JİTEM de var
Aileden Cevdet Çetin ve ardından CHP yöneticileri, yargıya ve TBMM'ye de taşınan şu soruları ve iddiaları gündeme getirmişti: "Kırmızı bülten çıkarılmasına rağmen yakalanmayan Orhan Aslan'ın jandarma tarafından sınırda kullanıldığı duyumları vardır. Devlet azılı bir suçluyu kullanmaktadır. Cinayet failine yataklık eden Mustafa Demir, Suriye uyruklu olup Jandarma İstihbarat Teşkilatı'na muhbir olarak hizmet etmektedir. Geçmişi çok karanlıktır. Asıl zanlı vali ve jandarmada bazı rütbelilerce korunmaktadır."


    http://www.radikal.com.tr/7671437671430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.