'Kilit isim Emre'ye çok iyi bakılması gerek'

"Sayılamayacak kadar çok bıçak darbesi vardı. İşkence amaçlı olduğu çok açıktı. Kalçası, testisleri, anüsü, beli ve sırtı onlarca bıçak darbesi ile doğranmış.

MALATYA - "Sayılamayacak kadar çok bıçak darbesi vardı. İşkence amaçlı olduğu çok açıktı. Kalçası, testisleri, anüsü, beli ve sırtı onlarca bıçak darbesi ile doğranmış. Parmakları uzunlamasına ve kemiğe kadar defalarca kesilmişti."
Malatya'da İncil bastıkları gerekçesiyle "İslam dini ve Türk milleti adına" katledilen üç kişiden Uğur Yüksel'in, ağır yaralı olarak getirildiği hastanedeki durumunu, Doç. Dr. Murat Uğraş Hürriyet gazetesine işte bu cümlelerle anlatıyordu. Yüksel kaldırıldığı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tüm müdahalelere karşı kurtarılamamıştı. Bu vahşet tablosunu dün Malatya'ya giden CHP heyetinin başkanı Mehmet Sevigen de yineledi. Sevigen, yetkililerle yaptığı görüşme sonrasında ölenlerin vücutlarında çok sayıda darbe olduğunu söyledi.
CHP'li Mehmet Sevigen, katliam zanlıları arasında 'kilit isim' olduğu iddia edilen Emre Günaydın'a iyi bakılması gerektiğini söyledi. Sevigen, "Emre Günaydın'a bir şey olursa olay kapanacakmış izlenimi var" dedi. Sevigen olayı kınamakla yetinen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yu istifaya çağırdı. Sevigen, "Burada en üzücü olan hükümetin Malatya'ya soruşturma için profesyonel ve uzman ekipler göndermemesidir" diye konuştu.
Jandarmayla polis başında bekliyor
Olay yerinde ele geçen zanlılar Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir ve Salih Güler'in ifadeleri üzerine yakalanan Mehmet Gökçe, Kürşat Kocadağ, Mehmet Uludağ, Mesut Taşdelen ve Abdullah Mahmut Kudaş dün sağlık kontrolünden geçirildi. Zanlıların ilk ifadelerinin Emre Günaydın üzerinde yoğunlaştığı belirtiliyor. Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınan Emre Günaydın'ın güvenliğini jandarma ve polis sağlıyor. Doç. Dr. Murat Uğraş, akciğerlerinde hava kaçağı tespit ettikleri Günaydın'a tüp taktıklarını söyledi.
İddiaya göre zanlılar, üç aydır Zirve Yayınevi'ne gidip geldiğini belirttikleri Emre Günaydın'ın zorlaması sonucunda cinayete karıştıklarını söyledi. Emere Günaydın'ın da polisler geldiğinde apartmanın su borularına tutunarak kaçmak isterken üçüncü kattan aşağı düştüğü görgü tanıklarının ifadeleriyle kesinleşti.
Ağızlarına havlu tıkanmış
Öldürülenlerin otopsi sonuçları açıklandı. Buna göre zanlılar, üç kişinin ağızlarını havluyla tıkadı, daha sonra bıçakladı, son olarak boğazlarını kesti. Zanlıların, olayı gerçekleştirmeden bir gün önce, Orduzupınarbaşı mesire yerinde, kurusıkı tabancayla atış talimi yaptıkları da kesinleşti. Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, silahın kurusıkı tabanca olduğunu, bunun da suç teşkil etmediğini söyledi. (aa, dha)