Kilitli yoğun bakım: Teknoloji var personel yok

Edirne'deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 4 milyon YTL harcanarak yeni yoğun bakım ünitesi yaptırıldı. Ancak personel olmadığı için ileri teknoloji ürünü aygıtlarla donatılan ünite açılamadı; hastaların çoğu hâlâ İstanbul'a sevk ediliyor.
Haber: GÜLAY DEMİRTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Edirne'deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesi açılmadan kapanma durumuna geldi. İleri teknoloji ile donatılan ve 4 milyon YTL'ye mal olan yoğun bakım ünitesindeki cihazlar, hemşire ve hastabakıcı olmadığı için kullanılamadı. Personel olmadığı için kapısına kilit vurulan ünite dört aydır hizmete giremedi. Trafik kazası, beyin kanaması geçirenler hastanenin sekiz yataklı eski birimi sürekli dolu olduğu için İstanbul'a sevk ediliyor.
Trakya Bölgesi'nin 850 yatakla en büyük hastanesinde kadrolu ve konusunda uzman 100'e yakın hemşire görev yapıyor. Ancak bu sayı, yeni yoğun bakım ünitesini açmaya yetmedi. Ünitenin çalışabilmesi için 28 hemşire, 30 hasta bakıcıya ihtiyaç duyuluyor. Ünite ağustos ayından bu yana hizmete giremedi. Dünya standartlarında kurulan 14 yataklı Reanimasyon Servisi, Maliye Bakanlığı'nın kadro vermemesinden dolayı kapılarını bir türlü açamadı.
Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale'deki hastaların akın ettiği hastanenin eski yoğun bakım servisinin sekiz yatağı bulunuyor. Eski servis sürekli dolu olduğu için beyin kanaması, trafik kazası gibi hayati risk taşıyanlar genellikle karayolu ile İstanbul'daki hastanelere gönderiliyor.
Başhekim: 58 kişi gerekli
Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Armağan Altun, üniteyi hizmete sokamadıkları için her gün trafik kazası, beyin kanaması geçiren hastaları geri çevirmek zorunda kaldıklarını belirterek, "Eski servis sürekli dolu. Buradaki hastaların iyileşmesi haftaları, hatta yılları alıyor. Yeni üniteyi de personel olmadığı için açamıyoruz. 58 personelin takviyesi durumunda servis hemen açılacak. Sıkıntımızı devletin her birimine ilettik. Ama bir cevap alamadık. Maliye Bakanlığı şimdi de bütçemizi kıstı. Dışarıdan taşeron şirketlerden eleman bulmakta da zorlanıyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7659047659040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.