Kim bu Memduh abi?


Erhan Tuncel'in en kritik telefon görüşmeleri poliste saklı

Dilek değil Memduh
Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olmakla suçlanan Erhan Tuncel, Trabzon polisinin talebiyle 2005 yılından beri dinleniyordu. Tuncel özellikle 2006'da sık sık Dilek B. adına kayıtlı telefondan arandı. Ancak Tuncel telefonu açtığında karşısındaki kişiye 'Memduh abi' diyordu.

Savcılık ister mi?
Tuncel, iddiaları reddetti.
Memduh abi Trabzon Emniyeti'ndeki bir istihbaratçının kod adıydı. Tuncel, cinayetten iki saat sonra Memduh abi tarafından üç kez arandı. Dava dosyasında 2006'daki konuşmaların bile içeriği yer aldığı halde bu konuşmalar konmadı. Savcılık da konuyla ilgili bir talepte bulunmadı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Hrant Dink cinayeti soruşturmasında ilginç telefon görüşmeleri ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, cinayetin azmettiricisi Erhan Tuncel suikastten hemen sonra kayıtlarda 'Dilek B.' adına kayıtlı bir telefondan aranıyor. Ancak Tuncel, karşısındaki kişiye 'Memduh abi' diye hitap ediyor. Tuncel'in konuştuğu 'Memduh abi' aslında Tuncel'le irtibat halinde olan istihbarat görevlilerinden biri. İlginç olan, 'Memduh abi'yle ilgili 2006 yılındaki bir konuşma dosyada yer alırken, cinayet günü ve cinayetten sonraki iki gün içinde yaptığı görüşmelerin dosyaya girmemesi...
Erhan Tuncel'in polis muhbirliği yaptığı dönemde çelişkili bilgiler vermesi üzerine 2006'da hem Tuncel'in hem Yasin Hayal'in konuşmaları Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine dinlenmeye başlandı. Son dinleme kararı cinayetten yaklaşık bir ay önce, aralık ayında alındı. Yani Tuncel ve Hayal cinayet planları yaparken telefonları dinleniyordu. Yasin Hayal, cinayetten aylar önce cep telefonu kullanmayı bırakmıştı. Cinayetin işlenmesi sırasında da tutuklu sanıklardan Ahmet İskender'in cep telefonuyla tetikçi O. S.'yle temas kurmuştu. Erhan Tuncel de telefonda yaptığı konuşmalara dikkat ediyordu.
Bu telefon konuşmalarının 'yüzlerce sayfalık' kayıtları cinayet dosyasında yer aldı. Polisin Tuncel ve Hayal'in kimlerle konuştuğunun kaydını tuttuğu belgeye göre, Erhan Tuncel kadın adlarına kayıtlı bazı telefonlarla sık olarak görüşmüş. Bu isimlerden biri 'Dilek B.'. Erhan Tuncel, 2006 yılının sonlarında 'Dilek B.'yle defalarca konuşuyor. Tuncel'in 19 Ocak günü saat 14.57'deki Dink cinayetinden sonra, saat 16.43, 16.50 ve 18.26'da 'Dilek B.'yle konuşması dikkat çekiyor. Tuncel ayrıca 20 Ocak 2007 ve 21 Ocak 2007'de de birer kez Dilek B. tarafından aranıyor.
Bir görüşmeleri girebilmiş
Dilek B. ile Erhan Tuncel arasındaki görüşmelerden sadece biri dosyada var. 2006 yılındaki bu konuşma kaydında Tuncel, konuşmasına 'Selamınaleyküm' diye giriyor ve ardından 'Memduh abi nasılsın' diye soruyor. Böylece Dilek B. adına kayıtlı olan telefondan Tuncel'in 'Memduh abi' diye biriyle görüştüğü anlaşılıyor. Tuncel'in savcılıkça kayıt altına alınan ifadelerinde 'Memduh abi' iletişimde olduğu polis istihbarat görevlilerinden biri olarak geçiyor. Ayrıca ifadesinde Tuncel, polisle irtibat kurduğu telefon numarasını söylüyor: 0538 839 95. Bu numara Dilek B. adına kayıtlı. İlginç olan, 'Memduh abi' isimli istihbaratçının Tuncel'le Dink'in öldürüldüğü gün defalarca konuştuğu halde dosyada bu görüşme tutanaklarının bulunmaması. Ayrıca Erhan Tuncel, cinayetten 15 gün önce Ayşe Bektaş adına kayıtlı bir telefondan aranıyor. Telefondaki ses yine erkek. Erhan Tuncel 'Ahmet abi' diye hitap ediyor. Yine kendi ifadelerine göre Erhan Tuncel'in temas kurduğu istihbaratçılardan birinin kod adı, Ahmet.
Tuncel ve Hayal, 2006'dan önce, 2005 yılında da zaman zaman dinleniyordu. Trabzon Emniyeti'nden gelen bir belgeye göre Tuncel'in toplam 5 bin 25, Hayal'inse 1225 ses kaydı var. İstanbul Başsavcılığı soruşturma kapsamında kayıtları istediği zaman, savcılığa Tuncel'in 46, Hayal'inse 17 ses dosyası gönderildi.
Emniyet, bu belgelere, binlerce konuşma içinden 'kendilerince önemli görünenleri' gönderdikleri notunu da düştü.

* * * * *
'Bağlantım yok, ölen adama üzüldüm'
Erhan Tuncel, Hrant Dink'in İstanbul'da genel yayın yönetmeni olduğu AGOS gazetesi önünde öldürüldüğü 19 Ocak 2007 günü yaptığı görüşmelerde oldukça dikkatli davranıyor. Bir arkadaşıyla akşam saatlerinde telefonla konuşan Erhan Tuncel, cinayetle bağlantısını inkâr ediyor. Arkadaşı "Bağlantın yok değil mi" diye sorunca, Tuncel de "Yok yok hiç alakası yok" yanıtını veriyor. Arkadaşı konuşmanın bir yerinde "Geberen geberdi, iyi oldu" deyince, Tuncel de "Allah razı olsun, selam söyle görüşürüz" diyor. Ayrıca cinayetten bir gün önce Tuncel, Yaşar Cihan'ın sahibi olduğu Cihan Kömürcülük'le de konuşma yapıyor. İfadesinde Tuncel'le yakın olmadığını söyleyen Cihan, telefonda Tuncel'in bir an önce yanına uğramasını istiyor. Cinayetten üç gün sonraysa bir arkadaşıyla konuşan Tuncel, "Üzüldüm olaya, ölen adama üzüldüm" diyor. Arkadaşının "Türkiye'nin başını belaya sokmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Birileri istemiyor ki Türkiye bir yere gelsin" demesi üzerine de Tuncel, "Tabii canım, herhalde canım" gibi yanıtlar veriyor.