Kim bu SDP'liler?

Kim bu SDP'liler?
Kim bu SDP'liler?
Herkes Taksim Meydanı'na ve Gezi Parkı'na yönelik bugünkü polis müdahalesi sırasında polisle çatışan Sosyalist Demokrasi Partisi'ni (SDP) merak ediyor.

Radikal.com.tr ÖZEL - Liseliler ve üniversiteliler arasında geniş bir etki alanı bulunan SDP, aslında Türkiye ’de 40 yıldır siyasi faaliyet yürütüyor.

SDP, Mahir Çayan’ın ölümünden sonra 1975’te THKP/C’den ayrılan Mahir Sayın, Mustafa Kaçaroğlu ve arkadaşları tarafından yayınlanan Kurtuluş Sosyalist Dergisi’nin taraftarlarından oluşuyor. Sosyalist hareket içinde “Kurtuluş’çular” ya da liderleri Kaçaroğlu’nun soyisminden türeterek, “Kaçaristler” diye anılan grup, bilhassa Karadeniz’de, Antalya’da, İstanbul ve İzmir’de örgütlendi. 1980’de Türkiye Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü (TKKKÖ) adını alan grubun Doğu ve Güneydoğu kolu, “Tekoşin” diye ayrı bir örgüt kurdu.

12 EYLÜL’ÜN ARDINDAN RİCAT KARARI

12 Eylül’den sonra “ricat” kararı alan Kurtuluş, 1990’da yasallaşarak, başka sol çevrelerle birlikte Birleşik Sosyalist Parti’yi (BSP) kurdu. Aynı tarihte yasal alana geçen örgüt; Devrimci Yol ile birlikte 1996’da Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ni (ÖDP) kurdu. Bu birliktelik, Kurtuluşçuların Kürt sorununda BDP ile yakın hareket etme eğilimi nedeniyle 2001’de dağıldı. Kurtuluş da ÖDP’den kopan başka gruplarla birleşerek, SDP’yi kurdu. Bugüne kadar herhangi bir seçime girmeyen SDP, 11 yıl boyunca DEHAP, DTP ve BDP ile hareket etti. SDP’nin kurucu genel başkanı Akın Birdal, 2007’de DTP’nin desteğiyle bağımsız milletvekili seçildi.

Partide başgösteren taciz tartışması nedeniyle SDP, 2008’de bölündü. Hareketin lideri Sayın, Kaçaroğlu ve arkadaşları, Mihri Belli’nin eşi Sevim Belli başkanlığında Sosyalist Parti’yi kurdu. Parti, 2009’da bir kez daha ayrılık yaşadı. Ardından ikinci Genel Başkan Filiz Koçali ve kendisine Demokrasi ve Özgürlükler Hareketi adını veren bir grup, BDP’ye katıldı.

2010’DA DEVRIMCI KARARGAH OPERASYONUNDA BASILDI

SDP, 2010’da Devrimci Karargah’a (DK) yönelik operasyon kapsamında basıldı. DK’nın yasal yapılanması olduğu iddiasıyla yapılan operasyonda Genel Başkanı Rıdvan Turan, Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay ve Ecevit Piroğlu, MYK üyesi Ulaş Bayraktaroğlu, SDP üyesi Özgür Cafer Kalafat, İbrahim Turgut ve eski bir “Kurtuluşçu” olan Necret Kılıç tutuklandı. Kılıç’ın eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile bağı olduğu ortaya çıktı. Avcı da bu operasyon sonunda cezaevine girdi. SDP’liler altı aylık tutukluluk sonunda tahliye edildi.

ŞİDDETİ METOD OLARAK BENİMSEMİYORLAR

Ağırlıklı liseli gençler, üniversiteliler ve kadınlar içinde geniş bir kitleye sahip olan SDP’liler, şiddeti bir metod olarak benimsemiyor. Fakat partinin kimi gençleri zaman zaman şiddet eylemlerine yönelebiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/113715311371538

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İyi senarist, kötü senarist. - gokhangokhan

  Ülkemizde pek çok iyi senarist var, neden onlara başvurmadınız ki? Bir de polisle mücadele timi yazmışlar, öldürürken güldürüyorsunuz insanı. Bu gibi durumlar için polise bir de tiyatro ekibi gerek pek inandırıcı olamıyorsunuz.

  Ben anladım. - ganjml

  İyice zıvanadan çıktınız,sdp nasıl hedefe oturturum durumu,bütün devlet şiddetini birilerinin üstüne yıkacaklardı da,dünya aleme rezil oldular yaptıkları tatbikatla,ama allahı varya iyi direndiler:)

  Kim bu SDP'liler? - karaman2001

  Valla, billahide, tillahide ben daha SDP lilerle tanismadim. Ama resimdeki kisiler soruyorsaniz, onlar Polis...........

  Kim oldukları belli. - Murat Odak

  Sosyal medyadaki görüntülerde polisin suyu düşük tazyikle ve eylemcilerin yanına doğru sıktığı, eylemcilerin panzere doğru "gel gel işareti yaptığı" ve ellerinde telsiz olduğu açıkça görülüyor. Saç tıraşlarından maskelerine, SDP'nin açıklamasından tüm kanalların 7:30'da canlı yayına geçmesine, otomatik köpüklü yangın söndürme sistemi olan toma'nın bir tanecik molotof kokteyliyle yanmasına kadar bir dolu saçmalık var. Tayyip Erdoğan'ın deyimiyle "kusura bakmasınlar". Halk bu kadar enayi değil.

  Ahval.. Yani diyorsun ki! - ahmetyilmaz

  yani diyorsun ki.. doğru haber yapmanız gerektiğini kim söyledi size.. akp ve cahil yandaşlarını destekleyebilecek bir haber nasıl yaparsınız. siz sadece ortalığı karıştırın bizler de kışkırtılalım ki akp düzeni yıkılsın yerine fişle ekmek alınan hastahanelerde bırak muayene sırasını sağlık karnesi mühürletme sırası beklenilen, metrolardan kaymak gibi yollardan temiz haliçten, dalgalanmayan ekonomiden kurtulmuş birilerinin yönettiği başa da maşalarını getirdiği o muhteşem düzen getirilsin. harçlar geri gelsin sakız parasına burslar verilsin, okullarda öğrenci gurupları birbirini vursun kessin.. özlenen düzen (!)

  SDP mi ? Acaba - zara58

  Nedense bu molotof kokteyli atanların polis olduğu ,çime doğuyor? Kimse Polis gibi kendine kalkan yapıp üstüne kocaman partisinin ismini yazmaz, daha sabahın köründe bu ne hazırlık böyle ? Hareketleri de gayet nizami ve genç değiller? Düşüncem yanlış olabilir.

  Sdp de biz Bdp de biz - M.yavuz

  Artik gercekten korkmaya basladim.Bu (Taksim gezi) yine Kürtlerin basini yakacak.Yanan gene kürtler olucak gibi! Baska yerlere cekiliyor.Kürtlerin sesine kimse Kulak vermedigi icin Devlet daha kolay üstünü kapatabiliyor.