'Kim korkar Adalet Bakanlığı'ndan'

İSTANBUL - Ergenekon davasında hâkimlerle avukatlar arasında ‘Adalet Bakanı’ndan kim korkar’ tartışması yaşandı.
Silivri Cezaevi’nde devam eden ‘İkinci Ergenekon’ davasının dünkü 24. duruşmasının ilk saatlerinde ilginç bir tartışma yaşandı. Sanıklardan Tunç Akkoç ve Adnan Türkkan’ın avukatlarından Servet Bora,  üye hâkim Sedat Sami Haşıloğlu’nu reddetti. Bora, hâkim Haşıloğlu’nun Çatalca Sulh Ceza Mahkemesi hâkimiyken kelepir arsa alımı için teminat yatırdığını, ucuz taşınmaz satın alma girişiminde bulunarak icra müdürüne baskı uyguladığını öne sürdü ve konuyla ilişkin Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna şikâyette bulundukları için hâkimin Adalet Bakanlığı’nın baskısı altında olduğunu söyledi. Bunun üzerine şu diyalog yaşandı:

Hakim Haşıloğlu: Adalet Bakanlığı’ndan mı korkacağım? Öyle mi? Kimseden korkmam beyfendi. Bakın şöyle söyleyeyim hiçbir Adalet Bakanından şu kadar korkmam. Adalet Bakanı beni Hakkari’ye Diyarbakır’a mı sürer? 
Siz de savcıydınız. Adalet Bakanından korktunuz mu?

Avukat Bora: Hayır efendim

Hakim Haşıloğlu: Sizden daha aşağı değilim. Korkak diye bir şey isnat edemezsiniz. Kim oluyor Adalet Bakanı? İşte söylüyorum... Ben bir hâkimim.

Mahkeme başkanı Köksal Şengün: Tartışma istemiyoruz. Kimse korkmaz. Bizim hayatımızda korku olmaz. Ne işimiz var korksak burada? Öyle yorum yok.

Duruşmada emekli Albay Hasan Atilla Uğur ise, “Üç eski kuvvet komutanı ifade verdi. Sözde darbe hazırlığının mimarı gösterilen bu insanlar mahkemeye bile sevk edilmeden bırakıldı. Peki ben niye tutukluyum?” dedi. (Radikal)