Kimliği belirsiz örgüt mensupları: Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg!

Kimliği belirsiz örgüt mensupları: Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg!
Kimliği belirsiz örgüt mensupları: Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg!

Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg...

Bitlis'te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için asılan bir afişin toplatma kararında skandal ifadelere yer verildi. Kararda, Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg için, 'Kimliği tespit edilemeyen ama örgüt mensubu olduğu anlaşılan' denildi.

RADİKAL - Bitlis'te 8 Mart etkinlikleri için billboardlara asılan, ancak mahkeme kararıyla toplatılan afiş ile ilgili verilen toplatma kararında Marksist devrimciler Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin için " PKK terör örgütü üyeleri" yazılması dikkati çekti. Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı, Kongreya Jinên Azad'ın (KJA) hazırladığı 8 Mart kutlamalarına çağrı afişlerinin toplatılması için soruşturma başlatarak, Sulh Ceza Mahkemesine afişlerin toplatılması talebinde bulundu.

DİHA muhabiri Sinan Aygül'ün Evrensel'de yer alan haberine göre, Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi ise afişlerin toplatılmasına ve el konulmasına karar verdi. Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi'nin konuya ilişkin verdiği 2015/300 sayılı kararda Arin Mirkan, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan ve Kader Ortakaya için "PKK/KCK Örgüt Mensubu" ifadeleri kullanılırken, Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg için ise "Kimliği tespit edilemeyen ama örgüt mensubu olduğu anlaşılan" cümlesi kullanıldı.

Söz konusu afişler Bitlis Belediyesi tarafından asıldığı için Bitlis Belediyesi Özel Kalem Müdürü Özgür Oran, Bitlis Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılarak konuya ilişkin ifadesi alındı. Yaşananların ve tutanaklara yansıyan ifadelerin trajikomik olduğuna dikkat çeken Oran, "Afişler 8 Mart etkinliklerine davet maksatlı afişler. Mahkemenin verdiği kararırın zorlama ve kasıtlı olduğuna inanıyoruz. Afişte resmi bulunan kişilerin daha önce defalarca kez resimleri afişlerde, bilboardlarda yer aldı ancak herhangi bir sorun yaşanmadı. Özel olarak 8 Mart'ta, kadınların resimlerine böylesi bir muamele yapılması düşündürücüdür. Hele ki Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg'a yöneltilen iddialar tek kelimeyle trajikomiktir" dedi. 

LUXEMBURG VE ZETKIN KİMDİR?

1871 yılında doğan Rosa Luxemburg, Zürih Üniversitesi'nde felsefe, tarih, politika , ekonomi ve matematik öğrenimi gördü. 1890 yılında Bismarck'ın sosyal demokrasiyi yasaklayan kanunun lağvedilmesi ardından, sosyalist parlamentoya girdi. SPD'nin (Almanya Sosyal Demokrat Partisi) aktif bir üyesi olan Luxemburg, fikirleri Avrupa'da sosyalist çevreleri etkiledi. Birinci Dünya Savaşı döneminde SPD ile fikirleri ayrıştı. 5 Ağustos 1914'de Karl Liebknecht ile beraber Internationale grubunu kurdu. 1 Ocak 1916'da grubun adı Spartaküs Birliği'ni kurdu. 15 Ocak 1919'da faşist çeteler tarafından dövülerek öldürülüp nehre atıldı.

Kadın hakları ve özgürlükleri, kadın hareketi ile ilgili fikirleriyle tüm dünylayı etkileyen marksist kadın düşünür Clara Zetkin ise 1874'ten itibaren Almanya'daki kadın hareketi ve işçi hareketi içerisinde bulunmaya başladı. 1878'de Almanya Sosyalist İşçi Partisi'ne (SAP) katıldı. Bismarck'ın 1878'de sosyalist hareketi yasaklaması üzerine, 1882'de Zürih'e, daha sonra Paris'e sürgüne gitti. Clara Zetkin, SPD'den yakın arkadaşı Rosa Luxemburg ile birlikte devrimci radikal solun önde gelen isimleri arasında yer aldı. Zetkin kadınların oy hakkı ve fırsat eşitliği gibi konularda kadın politikasına da eğildi. Sosyal demokrat kadın hareketini geliştirmeye çalıştı, 1891'den 1917'ye kadar SDP'nin kadın gazetesi Die Gleichheit'in editörlüğünü yaptı. Enternasyonal'de 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Adolf Hitler'in Almanya Komünist Partisi'ni Reichstag yangını'ndan sonra yasaklamasıyla Zetkin ömrünün son yıllarını Sovyetler Birliği'nde sürgünde geçirdi, 1933'te Moskova'da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti ve burada defnedildi.