@idrisemen

Kimliğinden İslam ifadesini çıkaran gence ikinci tehdit

Kimliğinden İslam ifadesini çıkaran gence ikinci tehdit
Kimliğinden İslam ifadesini çıkaran gence ikinci tehdit
İnancından dolayı Adıyaman'da oturduğu evi işaretlenen ve iki kez tehdit mektubu alan E.F.'ye bir tehdit mektubu daha gitti. Sureden alıntı yapılarak altına 'Kanınız bize mubahtır' denildi. Can güvenliğinin kalmadığını söyleyen E.F. ise aldığı tehdit mektuplarıyla ilgili, 'iki kez adres değiştirdim. Ancak gittiğim her yere bu mektuplar bırakılıyor. Polis koruması talep ediyorum' dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL  - Adıyaman’ın Esentepe mahallesinde oturan E.F. adlı genç , kimliğinde bulunan din hanesindeki İslam ibaresini kaldırınca 21 Mayıs’ta evi işaretlendi. Daha önce iki kez tehdit mektubu alan E.F. İnsan Hakları Derneği Adıyaman Şubesi’ne başvurarak can güvenliğinin olmadığını belirtince, İHD 25 Mayıs’ta E.F. adına Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Aldığı tehditlerden dolayı Adıyaman’da kalmak istemeyen E.F. Gaziantep’te bulunan M.F. adlı dayısının yanına taşındı. Dedesinin vefat etmesi üzerine E.F. dayısı M.F. ile beraber 13 Haziran’da Adıyaman’a gitti. 14 Haziran günü Gaziantep’e dönen E.F. ile M.F., kaldıkları evin kapı aralığına sıkıştırılmış bir mektup buldu.

‘KANINIZ BİZE MUBAHTIR’

Mektubu açan M.F. mektubun içinde, ‘kanınız bize mubahtır’ notunu görünce Şahinbey Polis Merkezi Amirliği’ne başvurdu. Gaziantep’te can güvenliğinin  olmadığını düşünen E.F. ifade verdikten sonra memleketi Adıyaman’a geri döndü. Mektupta tehdidin dışında Nisa Suresi’nin bir bölümün de yer aldığını söyleyen E.F. yaşadıklarını, "Adıyaman’da oturduğum evimin kapısı işaretlendi. Daha önce iki kez tehdit mektubu alınca Gaziantep’e taşındım. Ancak orada da aynı tehditti aldım. Artık evden çıkamaz, arkadaşlarımla gezemez oldum. Ben ateistim. Ailem ise Alevi’dir. Bu sebeplerden dolayı tehdit edildiğimi düşünüyorum. Beni ve ailemi tehdit edenlerin bulunmasını istiyorum. Ayrıca can güvenliğim olmadığı için valiliğe başvurarak polis koruması istedim. Talebimin yerine getirilmesini istiyorum’’ sözleriyle aktardı.

‘TEHDİTLER KAYGI VERİCİ’

E.F.’nin tehdit edilmesinin kaygı verici olduğunu ve sorumluların bulunması gerektiğini söyleyen İHD Adıyaman Şubesi Başkanı Osman Süzen ise sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu tehditleri ciddi bulduğumuz için son tehdit mektubundan önce Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk. Nitekim suç duyurumuzdan sonra da E.F.’nin tehdit mektubu alması durumun ciddi olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bu olayın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz. Bu tehditlerin devamı halinde E.F.’nin ruh sağlığının da bozulabileceğini düşünüyoruz. Çünkü hayatının bütün zamanını bu tehditlerle geçiren E.F.’nin tehditlerden psikolojik olarak etkilenmemesi söz konusu olmaz. Bu tehditleri yapanlar E.F.’yi yakinen tanıyan ve bilen kişiler de olabilir. Bu olayın bir an önce açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz."

 


  http://www.radikal.com.tr/138375913837595

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  islamiyet.. - user572864

  İslamiyet özünde tehdit,şiddet,korku barındıran ve en çok cahillere hitap eden bir din. Kimse kusura bakmasın başka hangi dinde var bu kadar yobaz? Bunun kanıtını da her yerde gösteriyorlar işte.

  İslamı yaşayamama - street photographer

  Günümüz koşullarında en azından ülke topraklarımızı baz alacak olursak. Herkes kendine ''müslüman'' katiyen sözlerim yanlış anlaşılmasın. Herkes İslama dair söyleyeceği, belirteceği, anlatacağı üç beş kelamdan da öteye gidecek çok şeyi var. Bu çocukluğumuzdan beri öyle. En azından bize anlatılan hikayelerden yola çıkarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat bu rahatlığın dışında rahatlıkla söyleme lüksümün olmadığı şey ise bunu İslam adına yaptıklarını söyleyen kişiler acaba kaç tane İslami araştırdı? Yada Kuranı kerimi açıp okudu? Cevap vereyim HİÇ BİRİ! Eminim hiç biri açıp okumadı, okumak istemdi, çünkü çevreleri tarafından sürekli bilgi depolandı ve onlardan yola çıkarak bu saçmalıkları yapıyorlar! Halbuki bilseler ki İslamın bu olmadığını hoş görü olduğunu... Ama nerde...

  .... - HalilEksi

  Din bütün kötülüklerin anasıdır

  Kimliklerden din hanesi kaldırılmalı. - Su Cemre Sim

  İnsanımız yalnız yurt içinde değil, yurt dışında da ekmeğini aramak için dünyanın her yerine girip çıkıyor. inananların, ya da inanmayanların açık saldırıya , ayırımcılığa uğramasının yolunun kesilmesi için, kimliklerden din hanesi kaldırılmalıdır.

  .... - user1022763

  E hani islam anlayış ve hoşgörü diniydi, ne olduk şimdi, Bu coğrafyada bu zamandakinden daha fazla din üzerinden bu kadar kutuplaşma olmamıştı, bu birilerine mi bağlı yoksa cehaletimize mi...İşin vehametinin farkında mı herkes, illaki durumu algılayabilmemiz için birilerine bir şey mi olması gerekiyor, korku algısı oluşmaya başladı bile...kimse kimseye karışamaz ve fikrinden ve inançlarından dolayı yargılayamaz...din bu değil....