Kimlik bilgileri 'anonim' oldu

Kamu kurum ve kuruluşları artık vatandaşların Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'ndeki kimlik bilgilerini görebilecek. Yeni yönetmeliğe göre kurumlar bilgileri gizli tutmakla mükellef.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, başlangıçta sadece nüfus kayıtlarının doğru düzgün tutulmasını amaçlayan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'ndeki (MERNİS) bilgileri, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu hizmeti veren kurumlarla paylaşacak.
Kimlik Paylaşımı Sistemi Uygulama Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Elektronik fişleme tartışmalarını yeniden gündeme getiren yönetmelik şöyle işleyecek:
İçişleri Bakanlığı, sistem veri tabanında tutulan bilgileri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'yle kurumlar arasında yapılacak anlaşmalar çerçevesinde paylaşıma açacak. Bilgilerin, alıcı kurumlarca ikili anlaşmalarda belirtilen esaslar doğrultusunda kullanılması zorunlu olacak. Sistemin işletilmesinde, özel hayatın gizliliğine ilişkin hükümler esas alınacak. Alıcı kurumlar, aldıkları bilgilerin gizliliğini koruyacak.
Sistem içerisinde elde edilecek bilgilerin kullanılmasının hukuki sonuçları, bilgi alan kurumun sorumluluğunda olacak. Bu hüküm, sistem kapsamında nüfus kayıtlarından faydalanan diğer görevlileri de kapsayacak. Sistemin bütün aşamalarında görev yapan yetkililer de anlaşmalarda belirtilen esaslara uymakla yükümlü olacak. Bu yükümlülük kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılmalarından sonra da devam edecek.
Sistem veri tabanında, kişi bilgileri, nüfus cüzdanı bilgileri, nüfus olay bilgileri, istatistik bilgiler yer alacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, sistem veri tabanından faydalanmak isteyen alıcı kurumları sistem içinde tanımlayacak. Tanımlanan her kurumun sisteme kendini tanıtabilmesi ve giriş yapabilmesi için genel müdürlükçe güvenlik kodları, kullanıcı adı ve şifreleri tahsis edilecek.
Sistem veri tabanından alınan bilgilere ait çıktılar, bilgiyi alan kurum yetkilisi tarafından onaylanacak. Sistem veri tabanından yedi gün 24 saat hizmet verilecek. Sistemden hizmet alanların yapabileceği sorgulamalar, sorgulama sonucu olarak gönderilen bilgiler ve erişilebilecek internet sayfaları, kurum veya kullanıcı bazında İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek. Hizmet alanların kendilerine verilen yetkiler dışında işlem yapması ve bilgi alması engellenecek.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kullanıcılarının yaptığı her işlemin izleme bilgileri kayıt altına alınacak. Sistemden yapılan her türlü işlemin tarihi, saati, işlemi yapan kullanıcı, yapılan sorgulama bilgileri izleme bilgisi olarak tutulacak. İzleme bilgisi sorgu sonucunu içerecek. Genel müdürlük kullanıcıları tarafından izleme bilgileri sorgulanılarak yapılan işlemler izlenecek.


    http://www.radikal.com.tr/7516937516930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.