Kimlik bilgilerimiz kime emanet?

ANKARA - İki yıl önce ölülerin kimlik bilgileriyle kredi kartı dolandırıcılığı yaptığı belirlenen şebeke üyeleri cezaevinden çıkar çıkmaz KEY bilgileriyle dolandırıcılık yapmakla suçlandı.
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, cezaevinden bir süre önce çıkan Aytaç Ö. ve kardeşi Ufuk Ö’nün kredi kartı dolandırıcılığı yaptıklarını belirledi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan ‘Sahte Yüz’ çalışmasında beş ayın sonunda elebaşı olmakla suçlanan Aytaç ve Ufuk Ö. kardeşlerle 16 kişi gözaltına alındı.
İddiaya göre dolandırıcılık şöyle işledi: Zanlılar KEY ödemeleriyle ilgili olarak çalışanların internette yayımlanan vatandaşlık numaralarını aldı. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesinden detaylandırdıkları kimlik bilgileriyle çoğu sabıkalı kişilerin fotoğraflarıyla sahte nüfus cüzdanı çıkardı. Sahte kimliklerle yedi ayrı bankadan 80 kişi adına kredi kartı çıkarıldı. Kurdukları paravan şirketler aracılığıyla kartlar kullanıldı. Çete ortalama 4-5 bin TL limiti olan kredi kartlarından en az 300 bin TL elde etti.  Adliye’ye yollanan zanlılar arasında Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nde çalışan iki görevli de var.
İki yıl önce Mezarlıklar Müdürlüğü’nden elde ettikleri kimlik bilgileriyle sahte kredi kartı çıkardıkları belirlenen zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere slıverilmişti.  (Radikal)