Kimlik dayağına yedi yıl istemi

Kimlik dayağına yedi yıl istemi
Kimlik dayağına yedi yıl istemi

Muhtar Nalbantoğlu, polislerce dövülmüştü.

İSTANBUL - Kimlik kontrolü yapan polislere ‘nedenini’ soran Gümüşsuyu Mahallesi muhtarı Çiğdem Nalbantoğlu’nu darp ettiği saptanan iki kadın polis memuru hakkında ‘zor kullanma yetkisinde sınırın aşılması ve hakaret’ suçlarından yedişer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Her iki polisin de memuriyetten men edilmesi istendi.
Beyoğlu’nda haberlere sık sık konu olan polis şiddeti, 2006’da Gümüşsuyu muhbarı Nalbantoğlu’na uğramıştı. Mor Çatı Kadın Sığınağı’nın kurucularından olan Nablantoğlu, 11 Ağustos 2006 gecesi bir grup arkadaşıyla Beyoğlu’nda eğlendikten sonra yolda polislerce ‘kimlik kontrolü’ için durdurulmuş ve nedenini sorunca darp edilmişti.
Nalbantoğlu, avukatı Erdal Doğan aracılığıyla Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık da polisler hakkında önce ‘takipsizlik kararı’ vermişti. İtiraz üzerine mahkeme polislere dava açılmasını istemişti. Üç yıl süren bu sürecin sonunda Beyoğlu Savcılığı Nalbantoğlu’nu darp ettiği saptanan iki kadın polis hakkında ‘zor kullanma yetkisinde sınırın aşılması ve hakaret’ suçlarından yedişer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Savcılık her iki polisin de memuriyetten men edilmesini de  istedi. Beyoğlu 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmaya sanıklar katılmayınca mahkeme bir dahaki celseye polis zoruyla getirilmelerine karar verdi. (Radikal)