Kimlik fotokopiniz suç işleyebilir!

Kimlik fotokopiniz suç işleyebilir!
Kimlik fotokopiniz suç işleyebilir!
Son zamanlarda kimlik fotokopisi üzerinde sahtecilik olaylarının artması üzerine uyarıda bulunan Avukat Uğur Altun, vatandaşlara işlem sırasında kimlik fotokopilerinin üzerine imza atmalarını önerdi.

KAYSERİ - Avukat Uğur Altun, kimlik fotokopilerinin üzerinde bulunan vatandaşlık numaraları nedeniyle sahte evrak düzenleme ve başkasının adına telefon hattı çıkarma suçlarında artış olduğuna dikkat çekti. Telefon hattı ile ilgili olarak kendilerine gelen davaların yüksek bedelli faturalardan kaynaklandığını belirten Altun, "Herhangi bir kimlik fotokopisiyle başkasının adına telefon alıyorlar ve onunla yüksek miktarda konuşmalar oluyor. Ayda 2 bin, 3 bin lira gibi faturalar gelince hukuki sürece başvuruyorlar" dedi. Altun, bayilerin telefon hattı çıkarma işleminde kimlik fotokopisi ile işlem yapmamaları gerektiğini kaydetti.

SAHTE TAPU DA DÜZENLENİYOR
Kimlik fotokopisiyle işlenen diğer suçun, tapu işlemi gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Altun, "Burada da nüfus müdürlüklerinin çok ayrıntılı soru sormaları gerekir. Ama çok basit şekilde, gidip fotokopiyle işlem yaptırılabiliyor. Bunların sonucunda resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçları ortaya çıkıyor" diye konuştu.

FOTOKOPİLERİN ÜZERİNE İMZANIZI ATIN
Kimlik fotokopisi ile işlenen suçların önüne geçmenin zor olduğunu dile getiren Avukat Uğur Altun, vatandaşlara kimlik fotokopilerinin üzerine, hangi iş için kullanılacağını belirten bir ibare düşmeleri ve imzalarını atmaları önerisinde bulundu. (Selma KARA/DHA)


  ETİKETLER:

  Telefon

  ,

  Avukat

  ,

  bedelli

  ,

  lira

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  nüfus

  http://www.radikal.com.tr/114422411442241

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ayrıca - vforvatandas

  bu bir dolandırma şekli aynı zamanda. bir de "emniyetten arıyoruz,sizin üzerinize hat çıkarmışlar bu hatlarla terör örgütüne yardım etmişler,hakkınızda suçlama var" diye insanları korkutup sonrasında "kimlik" doğrulama bahanesiyle atm'den işlem yapmasını istiyorlar.uyanık olmakta fayda var. böyle bir dolandırıcı çetesi beni de ev telefonundan aramıştı.ev hanımlarını "daha kolay evham yaptıkları için" kolay hedef sanıyorlar. konuşmak istenmiyorsa ya da baş edemem diyorsanız en azından "kocam evde yok, akşam gelince arayın" diyip kapatın.çünkü ağızları baya iyi laf yapıyor.çevrenizi uyarmakta da fayda var.