'Kimse demokrasi için savaşmaya gitmez ama cihat için gider'

'Kimse demokrasi için savaşmaya gitmez ama cihat için gider'
'Kimse demokrasi için savaşmaya gitmez ama cihat için gider'
Reuters haber ajansı Suriye'deki radikal İslamcı grupların, son haftalarda Türkiye sınırındaki bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesiyle, "Ankara'nın stratejisinin hatalı olduğunun giderek ortaya çıktığı" yorumu yaptı. Ajansın haberinde Türk yetkililerin ilginç değerlendirmeleri de yer aldı.

Radikal.com.tr - İngiliz haber ajansı Reuters, Suriye’nin kuzeyinde El Kaide’nin güçlenmesinin, Türkiye ’yi yeni bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıya bıraktığını yazdı.

Reuters ajansının yorumuna göre, uzun süredir Suriye’nin parçalı muhalefetine desteğin liderliğini yapan Türkiye, bunun Beşşar Esad yönetiminin devrilmesini hızlandıracağını ve radikal İslamcı unsurların denetim altında tutulmasını sağlayacağını savunuyor. Ancak yoruma göre, El Nusra Cephesi ile Irak ve Levant İslam Devleti (ISIL) gibi radikal İslamcı grupların, son haftalarda Türkiye sınırındaki bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesiyle, Ankara ’nın stratejisinin hatalı olduğu giderek ortaya çıkıyor. Reuters’e göre, Türk hükümetine yakın bir kaynak, “El Kaide’yi desteklemekle suçlanıyoruz” diyerek Amerikalı yetkililerin geçen ay New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında konuyla ilgili kaygılarını dile getirdiklerini söyledi. Aynı kaynak, “Nazik ama agresif bir şekilde eleştirdiler. Dikkatleri Esad’dan El Kaide’ye kaymıştı” diye konuştu. Hükümete yakın kaynak, “El Nusra ile birlikte değiliz, El Nusra da bundan memnun değil. Bu kirli bir savaş. Artık hiçbir şey siyah ya da beyaz değil. Sınırımız eskisi gibi güçlü değil, çok kırılgan. Anadolu’nun bir kasabasından kimse Suriye’ye demokrasi için savaşmaya gitmez. Ama cihatçılar kâfire karşı savaşmaya gider. Türkiye için tehlike bu” diye konuştu.

‘TAKTİK BİR HATA OLDU’

El Kaide bağlantılı grupların, geçen ay sınırın bazı bölümlerini geçici olarak kapatması üzerine Türkiye’yi tehdit ettiği belirtilen haberde, Genelkurmay Başkanlığı’nın, Türk topraklarına düşen bombalara ISIL savaşçılarını vurarak cevap verdiği hatırlatıldı. Reuters’a konuşan, bölgedeki bir Türk yetkili ise yabancı savaşçıların Suriye’ye geçişine resmi olarak izin verilmediğini ancak uzun sınırdan geçen bazı gruplar olduğunu, yabancı savaşçıların, Esad güçlerine karşı daha etkili oldukları için Suriyeli muhalifler tarafından başta memnuniyetle karşılandıklarını söyleyerek, “Bu taktik bir hata oldu ve şimdi tamamen farklı bir güç dengesi görüyoruz” dedi. Aynı yetkili, “Suriye’deki cihatçı muhalefet tehdidine karşı çeşitli muhalif kuvvetler aracılığıyla elimizden geleni yapıyoruz ama bu gruplara destek Türkiye’nin tek başına kontrol edemeyeceği kadar büyük” diye konuştu. Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de, “Bu Esad’ın istediği şey. Böylece Suriye’de yaşananın kendisi ve halk arasında bir çatışma değil, radikal gruplara karşı bir savaş olduğu algısını yaratıyor” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1156086115608616

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Iktidarin istedigide buydu - baizzet1925_379

  Bu guruplarin Güneydogu`yu böye etkileyecegini Erdogan ve Fidan bastan biliyorlardi. Tasaron seriat yanlilar. Ancak sifir sorun diye diye Erdogan iktidari sifiri tüketti. Eeee ne demisler, rehber karga olunca kendini ya taksimde yada Belgrad ormanlarinda bulursun.Davutoglu`nun rehberligi pek ise yaramamisa benziyor. Acaba bunlar Türkiye`den kaçarken o 5 gemi yetecekmi? Hiç sanmiyorum.

  Geçmiş Olsun - Kerem211

  Olay Suriye'nin dışına taştı, artık kına yakabilirler. Başta Adıyaman olmak üzere; Diyarbakır, Mardin, Siirt, Sivas gibi illerimizde Kur'an kurslarında, medreselerde, apartman dairelerinde kurulan cemaat evlerinde yaşı küçük erkekler cihada çağrılıyor, filmler izletiliyor, fetvalar okunuyor. Suriye'den sonra Türkiye'ye şeriat gelmeli diyorlar, batıl gidecek hak gelecek sloganları atıyorlar. Mit, ordu ve polis teşkilatı da duruyor, devlet politikası böyle çünkü. Esad'ı devirme hevesiyle ülkemiz şeriatçı teröristlerin oyun bahçesine döndü, kimse farkında değil.

  Türkiye Suriye'deki el Kaide varlığını söküp atmalı - huberhirsch

  Aynı savaşta Esad rejimini de yıkılıp, yerine muhalifler iktidara taşınmalı.

  Yetkili - aliselvi

  Dis isleri yetkilisi demiski esatin isine geliyor bu olay. Bizde diyoruzki sayin yetkili bir zahmet su at gözlügünüzü cikariniz ver gercekleri görün.

  yorum yapmadan geçemeyeceğim - amedian21

  Türkiye bugüne kadar el nusra yerine Rojawaya destek verseydi sınırları çok daha güvende olurdu.Ayrıca sınırlarını açtığı el kaide şimdi de sınırların kapanması durumunda Türkiyede canlı bomba ile kana bulayacağını söylüyor.Türkiye de korkudan ses çıkaramıyor.BKZ; Reyhanlı katliamı

  Suriye Savaşı - Turkuvaz

  Başbakan Erdoğan artık anlayabilecekmi, halkını tehlikeye sürüklediğini ? Hiç bir ülke bu kirli savaşın batağına saplanmak istemiyor ama bizim Bşabakan bizi zorla soktu ve dediğim dedik tutumu ile devam ediyor. Başka sorunumuz yokmuş gibi şimidi de İslamcı Teröristlerle uğraşmamız gerekecek. Suriye temizlendi ama Türkiye onlarla doldu. Bunların amacı demokrasi falan değil, tam anlamıyla kendi kafalarındaki islam kurallarına uygun "fundamentalist, bağnaz ve diğerine yaşama hakkı tanımayan" günümüze uymayan bir islam devleti. Ben Amerika, Batı ve latin Amerika'nın yerinde olsam Beşer Edad'ı desteklerdim. İsrail bunu bilsin, yukarıda tanımladığım bir islamcı devlet onun da çok zararına olur. Gelin Esad'la anlaşın.

  İslami Dışişleri - izninizle

  Akıl ve mantık yerine taassup ve inat gemisine binen bir ülkenin ulaşacağı hiçbir liman yoktur. Avrupa’daki yüzyıl savaşlarının kazananı oldu mu? Hayır, perişanlık ve sefaletten başka. Türkiye bu ellerde ancak ve ancak sefalet ve perişanlığa itilirken, millet bunu ancak avantası kesilince mi anlayacak?