Kimse SSK'ya sormayacak mı?

Tek firmalı ihale

Büyütmek için tıklayınız
SSK'nın ihalesine tek başına giren Beşer Ecza, Neorecormon 2000 ilacına 230, Neorecormon 5000'e 616 milyon lira fiyat verdi; 23 trilyon ödendi. Antalya Devlet Hastanesi ilk ilacı 92, ikinciyi 366 milyona aldı.
'SSK indirim istemedi'
SSK'nın 12 trilyonluk zararı için üretici firma Roche'un izahı, "SSK indirim istemedi" yönündeydi. SSK yetkililerine göreyse suç İhale Yasası'ndaydı. Kamu İhale Kurumu ise dün "Sorun SSK uygulamasında" dedi.
Savunma: İlaç tarif edildi
Beşer Ecza Deposu, "Depolar ithalatçı adına ihaleye girer, teslimatı üreten yapar. SSK şartnamede Roche'un ilacını tarif etti. Antalya'da ise rekabet sağlandı" savunmasını yaptı. Sonuç: Zarar çok, devletten ses yok.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Her yıl trilyonlarca lira açık veren sosyal güvenlik kurumları, herkese açık olmasına rağmen tek firmanın girdiği ihalelerde piyasının üç katı fiyattan ilaç alımlarıyla zarara uğratılıyor. Kanunen ispatlanamasa da, uzmanlar büyük ilaç üreticilerinin tekelleşme ve paravan şirketlerle kamuyu zarara uğrattığını savunuyor.
SSK İstanbul Satın Alma Müdürlüğü'nün ihalesine tek başına giren Beşer Ecza Deposu, kanser ve diyaliz tedavisinde kullanılan 'Neorecormon 2000' adlı ilaçta 230 milyon, 'Neorecormon 5000' için 616 milyon fiyat verdi. SSK, ihaleye tek başına giren Beşer şirketinin fiyatını onaylayarak, 23 trilyon lira tutarında 'Neorecormon' satın aldı. Beşer'se aynı tarihlerde 'Neorecormon 2000' adlı ilacı Antalya Devlet Hastanesi'ne 92 milyon liraya, 'Neorecormon 5000' adlı ilacı ise 366 milyona fatura ediyordu. Eğer SSK İstanbul Hastanesi, bu ilaçları Antalya Devlet Hastanesi'ne verilen fiyattan alabilseydi, toplamda, yaklaşık 12 trilyon lira daha az ödeyecekti. Beşer Ecza Deposu, 'Neorecormon 2000' adlı ilacı, girdiği ihale sonucunda Siirt Devlet Hastanesi'ne 224 milyon liraya sattı.
Olayın ortaya çıkmasından sonra yapılan açıklamalarda, üretici firma Roche, SSK'nın kendilerinden bir indirim talep etmediği için diğer firmalara verilen iskontodan yararlanamadığını söylerken, SSK, Kamu İhale Kanunu'nun ellerini bağladığını savundu. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada ise SSK'nın pahalıya ilaç alımının ihale sisteminden değil, SSK'nın uygulamasından kaynaklandığı kaydedildi. Roche Genel Müdürü Faruk Yöneyman, 'Neorecormon' adlı ilacın Beşer Ecza Deposu'na 88 milyona, Başkent Hastanesi'ne 173 milyon, SSK'ya ise 230 milyona satılmasına ilişkin olarak, "Başkent bizden devamlı 'Neorecormon' aldığı için bizden yüzde 25 iskonto almış. Ben sizden yıllık şu kadar mal alacağım demiş, karşılığında bir iskonto almış. SSK büyük müşterimiz. Ancak mesela SSK toplu alımda ilaç ismiyle alıyor. Kamu İhale Kanunu'nu araştırmak lazım" diyerek, SSK'nın indirim talebi olmadığını öne sürdü. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Karahan da, "Eskiden alımları protokol yoluyla yapıp yüzde 30'lara varan indirimler talep ediyorduk, ancak şimdi Kamu İhale Kurumu devrede, pazarlık gücümüz yok" sözleriyle kendini savundu.
İhale kurumu: Sorun uygulama
Yöneyman ve Karahan'ın topu attığı Kamu İhale Kurumu Başkanı Şener Akkaynak, önceki gün yaptığı açıklamada "İlaç sektöründe çok büyük alıcı konumundaki devlet kurumlarının piyasa koşullarına göre araştırma yaparak en uygun fiyatla ilaç satın almaları doğal sonuç olmalıdır. Piyasa koşullarının çok üzerinde bir alımın nedenini, alım sisteminde değil, uygulamada aramak gerekir" yanıtını verdi. İlaç alımında SSK'nın zarara uğratıldığının belgelerle ispatlandığını belirten Tabipler Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, hukuken ispat edilemese de sektörde tekelleşme ve paravan şirketler aracılığıyla sosyal güvenlik şirketlerinin zarara uğratıldığını savundu. Prof. Gürsoy, "İlaç firmalarının büyük çoğunluğu ecza depolarının büyük bir kısmını tekeline almış durumda ve bunların bazılarının büyük ilaç firmalarının paravanı olması muhtemel. İhalelere bir depo dışında diğer depoların girmemesi çarpıcı" diye konuştu.
Roche tarafından dün yapılan açıklamada fiyatların prosedürdeki sınırlar içinde olduğu vurgulandı. Roche, farklı fiyatlandırmanın İhale Yasası'ndan kaynaklandığını, bu durumun sektördeki diğer şirketler için de geçerli olduğunu savundu.'Şartname o ilacı tarif etti'
DİLEK GÜNGÖR
ANKARA - Kanser ve diyaliz hastalarının tedavisinde kullanılan
'Neorecormon' adlı ilacı SSK ve Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle ilaç depolarına ayrı ayrı fiyatlardan sattığına ilişkin haberlerde adı geçen Beşer Ecza Deposu, uygulamadan ihale şartnamesinde Roche'un
ilacını tarif eden SSK'yı sorumlu tuttu.
Beşer Ecza Deposu Genel Müdürü Ahmet Sarıbay, Kamu İhale Kanuna'na göre, ecza depolarının ithalatçı şirketler adına ihalelere girdiğini belirtirken, depoların kâr marjlarının maksimum yüzde 5 olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle SSK hastanelerine verilen ilaçların faturalarına göre Roche firması, Antalya Devlet Hastanesi'ne 'Neorecorman 2000'i verirken 88 milyon 800 bin lira fiyat uyguluyor. Depo ilacı yüzde 4.19 kâr marjıyla yani 92 milyon 688 bin liradan fatura ederken, aynı
ilaç bir başka ihalede SSK hastanelerine 163 milyon 329 bin 35 liraya satılıyor.
'Rakip katılınca fiyat düştü'
Sarıbay, farklı fiyattan nasıl satıldığını şöyle anlattı: "Neorecormon'ın aslında bir rakibi var. Bunun adı Eprex. İhaleye ilacın 'eritropoietin' adlı etken maddesi üzerinden çıkılıyor. Eprex adlı ilacın içeriğinde eritropoitein alfa var. 'Neorecormon' adlı ilacın içeriğinde ise eritropoietin beta var. Antalya Devlet Hastanesi ihaleye etken maddenin alfa mı beta mı olduğunu tanıtmadan girmiş. Bu nedenle 'eritropoietin' etken maddesini taşıyan 'Eprex' de ihaleye katıldı. 'Eprex' için 93 milyon 600 bin lira fiyat konurken, 'Neorecormon' için 92 milyon 688 bin lira fiyat atıldı. İki firmanın katılması rekabeti sağladı. İndirim oldu."
Sarıbay'a göre, SSK İstanbul Satın Alma Müdürlüğü'nün 22 Aralık 2003 tarihinde yaptığı ihalenin şartnamesindeki ekte 'İhaleye Çıkılacak 27 Grup Etken Maddeli İlaç Listesi' verildi. Söz konusu ekte etken madde 'eritropoitein beta' olarak yer aldı. Böylelikle ihalede Roche 'Neorecormon' tarif edildi.
İlaç sevkıyatının başlamasının ardından Beşer Ecza Deposu ile Roche firmasının kestiği faturalar karşılaştırıldığında ise aynı olduğu görülüyor. Örneğin, 26 Temmuz'da Roche, SSK Diyarbakır Hastanesi'nin alacağı 10 kutuluk 'Neorecormon 2000' için brim fiyatı 163 milyon 329 bin 35 liradan fatura kesti. Depo ise 27 Temmuz'da SSK Diyarbakır Hastanesi'ne aynı fiyattan fatura çıkardı. SSK Göztepe Eğitim Hastanesi'nin istediği 2000 kutu 'Neorecormon 5000' için brim fiyat depoda Roche'da da 406 milyon 48 bin 194 lira olarak belirlendi.