'Kimse yanlışların arkasında durmasın'

ANKARA - Türk Japon Vakfı’nda ‘Osmanlı Sarayı’nda Japon Rüzgârı’ temalı resim sergisini açan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, çıkışta Meclis’teki kavga ve küfürleşmeye varan tartışmaları değerlendirdi. Çiçek, “Kimse yanlışların arkasında durmamalı” dedi. Genel Kurul’da küfreden AK Partili Zeyid Aslan ile ilgili yazısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yanıt verdiğini anımsatan Çiçek, Başbakan’ın gösterdiği hassasiyetin tüm partiler tarafından gösterilmesini istedi.
Meclislerin demokrasinin mabedi olduğuna işaret eden Çiçek, mabetlerde yakışıksız, kaba, kırıcı, hakaretamiz sözlerin sarf edilmemesi gerektiğini vurguladı.
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, Meclis’te seviyenin bu kadar düştüğü döneme rastlanmadığını söyledi. Elitaş, Genç için de “Tutanakları inceleyin, ne zaman kürsüye çıksa muhakkak olay çıkarıyor” dedi. Aslan’ın söylediği sözlerin kabul edilebilir olmadığını ve hiçbir mazeretin bunu savunmayı mümkün kılmayacağını vurgulayan Elitaş, AK Parti olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve Aslan’ın Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu başkanlığı ve üyeliğinden istifasını istediklerini ve parti Disiplin Kurulu’na sevk ettiklerini söyledi.
‘Görev yapmamalı’
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç da Aslan’ın ifadelerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Bu sözleri bir milletvekili sıfatıyla TBMM’de ifade eden bir kişinin o çatının altında görev yapması kabul edilemez” dedi.