Kimsenin gözünün yaşına bakmayız

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın Samsun Emniyeti'nde çekilen görüntülerine ve bu görüntülerin medyaya dağıtılmasına sert tepki gösterdi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın Samsun Emniyeti'nde çekilen görüntülerine ve bu görüntülerin medyaya dağıtılmasına sert tepki gösterdi. TBMM'de dün AKP'li Selami Uzun'un Hrant Dink suikastiyle ilgili gündem dışı konuşmasını yanıtlayan Aksu, şöyle dedi: "Bu gayriciddi ve kabul edilemez uygulamaları birtakım güvenlik mensubu, kurum politikalarıyla uygun olmayan şekilde gerçekleştirmiştir. Zanlıların görüntülerinin çekilmesi ve dağıtılmasını hiçbir görev anlayışıyla bağdaştırmamız ve kabul etmemiz mümkün değildir. Hiç kimseye müsamaha gösterilmeyecek, kimsenin de gözünün yaşına bakılmayacaktır."
Aksu, 'Neden suskun kalıyor' eleştirisini yanıtlarken de, "Türkiye hukuk devletidir. Adli bir olay vuku bulduğunda savcılar ve yetkilendirdiği personel dışında soruşturma içeriğine ilişkin açıklama yapılması, yorum getirilmesi kanunen mümkün değildir" dedi.
Hayal'in yeniden ifadesi alındı
Dink soruşturmasında suikast ihbarını üstlerine bildirmediği için görevinden alınan İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in yerine vekâleten müdür yardımcısı Bülent Köksal getirildi.
Bu arada Yasin Hayal'in yeniden ifadesi alındı. Baba Bahattin Hayal, oğlunun cezaevinden kendisini arayarak "Mahkemede her şeyi anlatacağım. Ortalık karışacak. Ben fazla yatmam ama konuştuğumda Erhan Tuncel ömür boyu yatacak" dediğini söylemişti. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcılar Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde Hayal'in ifadesini aldı.