'Kimsenin ölmesini istemiyoruz'

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipi cezaevlerinde iyileştirme sağlandığını belirterek, "Suçu ne olursa olsun, hiçbir...

EDİRNE - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipi cezaevlerinde iyileştirme sağlandığını belirterek, "Suçu ne olursa olsun, hiçbir insanın hayatını kaybetmesini istemiyoruz" dedi.
Türk, Edirne Valisi Fahri Yücel'i ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'deki bütün cezaevlerinde açlık grevi ve ölüm oruçları sayısında önemli ölçüde azalma olduğunu belirterek, "17 cezaevinde süren açlık grevleri ve ölüm oruçlarının arkasında 17 örgüt var. Açlık grevlerinde olanların sayısı 22'dir. Açlık grevini ölüm orucuna dönüştürenlerin sayısı 176'dır. Eylem yapan 198 kişiden ölüm orucunda bulunanların 67'si hastanede bulunmaktadır. Ölüm orucunda 21 kişi, onlara dışardan destek verenlerden yedi kişi de yaşamını yitirmiştir" diye konuştu.
83 kişi tahliye edildi
Edirne F Tipi Cezaevi'nde ölüm orucundaki 21 hükümlünün, Adli Tıp Kurumu raporlarıyla sağlık durumlarının belirlenmesinden sonra, cezalarının altı ay ertelenerek tahliye edildiğini belirten Türk, "Türkiye'de 83 kişinin cezası ertelendi. 45 kişi de tutuklu olduğu için rapor üzerinde tutukluluk kararı kaldırıldı" dedi. Türk, adliyede de hâkim, savcı ve adli personelle görüştü.