Kimya değil nakış öğren...

Altındağ Belediyesi'nin yeni evlenenlere dağıttığı 'Nikâh ve Evlilik' kitapçığı 'birbirinden özlü' sözlerle tepki çekerken, temizlik...
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Altındağ Belediyesi'nin yeni evlenenlere dağıttığı 'Nikâh ve Evlilik' kitapçığı 'birbirinden özlü' sözlerle tepki çekerken, temizlik, çamaşır ve dikiş-nakışın kadın için kimya ve fizik öğrenmekten daha yararlı olduğu mesajı da veriyor.
Altındağ Belediyesi, geçen yıl evlenen çiftlere Sağlık Bakanlığı'nca dağıtılan broşürlerle birlikte 'Nikâh ve Evlilik' adlı kendi kitapçığını da dağıttı. Baskısı tükendiği için artık dağıtılmayan kitapçıktan bazı bölümler şöyle:

 • 'Diplomalı Kız' başlığı altında AKP hükümetinin başlattığı 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla çelişen şu fıkraya yer veriliyor:
  Kız büyük bir sevinçle ve heyecanla babasına diplomasını gösteriyordu:
  - "Baba, nasıl diplomam? Kimya, fizik, edebiyat, matematik, felsefe, müzik, resim... Hepsi pekiyi? En iyi notlar benim!"
  Babasının cevabı şuydu:
  - "Oh oh... Çok memnun oldum kızım! İnşallah yemek pişirmesini, çocuk bakımını, dikiş dikmesini, çamaşır yıkamasını, ev temizliğini iyi bilen bir kocaya düşersin de mutlu olursun!"
 • "Kadın kendi başına ne gül goncasıdır ne de diken. Koklamasını bilirsen gül, tutmasını bilmezsen diken olur."
 • "Ergen gözüyle kız alma, gece gözüyle bez alma!"
 • "İnsanı vezir de eden rezil de eden kadındır."
 • "Erkek sel kadın göl" derler. Yani erkek çalışır ve getirir, kadın ise korur ve yerli yerinde kullanır.
 • "Kızı kendi haline bırakırsan ya davulcuya varır, ya zurnacıya."
 • "Erkek hissettiği, kadın göründüğü yaştadır."
  'Okumadım ama arkasındayım'
  AKP'li Başkan Veysel Tiryaki ise kitabı okumadığını, ancak içeriğinin sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi. Çiftlere anlamlı mesajlar vermeyi hedeflediklerini belirten Tiryaki, "Kitapçıktaki deyimler, atasözleri ve hadisler toplumda kabul gören bilginlerin kitaplarından alınmıştır" dedi. Çiftlere sadece bu kitapçığın değil, altı kitaplık bir setin hediye edildiğini, yanında bir de yastık verildiğini belirten Tiryaki, şöyle devam etti:
  "Biz ne kadını aşağılıyoruz, ne de kötülüyoruz. 'Kadınla dört özelliği nedeniyle evlenilir; malı, soyu, güzelliği ve dini; sen dindar ve ahlaklı olanı al' diyor. Bu sözlerde eleştirilecek ne var, siz zengin bir insanla evlenmek istemez misiniz? 'Kadının şamdanı altın olsa, mumu dikecek erkektir.' Evet, doğrudur, toplumun erkeğe yüklediği görevler vardır, tabii ki mumu erkek diker.
  Biz bu kitabın sonuna kadar arkasında dururuz. Kitaptaki hadisleri tartışmak yanlıştır. Bu toplumun yüzde 90'ı Müslüman'dır. Değerlerimize sahip çıkalım."
  Başkan kitapçığın kapağındaki 'türbanlı gelin' fotoğrafı için de "Lütfen öküzün altında buzağı aramayın" yanıtını verdi.


  • http://www.radikal.com.tr/7670667670660

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.