Kimyasal zehir bilmecesi

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından Ukrayna'dan Suriye'ye transit geçiş yapacak olan bir TIR'ın zulalarında 1...

ANKARA - Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından Ukrayna'dan Suriye'ye transit geçiş yapacak olan bir TIR'ın zulalarında 1 ton 450 kilo kuşkulu kimyasal madde bulunması paniğe neden oldu.
Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in verdiği bilgiye göre; sınırda yakalanan kuşkulu madde, tahlil için Çukurova Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'ne gönderildi. TIR şoförü Muhammed Jambia da jandarma tarafından sorguya alındı.
Çukurova Üniversitesi, söz konusu madde için 'sodyum siyanür değil', raporu verdi. Söz konusu raporla birlikte savcılığa sevk edilen TIR şoförü Jambia da buradaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.
Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi, kuşkulu maddenin numunesi üzerindeki çalışmasını dün tamamlayarak, bunun 'sodyum siyanür' olduğunu belirten bir rapor hazırladı. Jandarmanın, bu rapor üzerine savcılıkça serbest bırakılan TIR şoförünü yeniden gözaltına almak için operasyon başlattığı öğrenildi.
Bir gramı 3 ton suyu zehirliyor
Kimya sanayiinde de sıkça kullanılan sodyum siyanürün, çok etkili bir zehir olduğu biliniyor. Bir gramı üç ton suyu zehirlemeye yeten sodyum siyanürün, 15 miligramı bile insanı öldürmeye yetiyor. Solunum ve dolaşım sistemlerini felç eden sodyum siyanür, kurbanını sadece birkaç dakika içinde öldürüyor.