Kına gecesinde taşlı, sopalı, bıçaklı kavga

Kına gecesinde taşlı, sopalı, bıçaklı kavga
Kına gecesinde taşlı, sopalı, bıçaklı kavga
İzmir'in Menderes İlçesi'ne bağlı Karakuyu Köyü'nde evlenecek 24 yaşındaki Ekrem Çolak ve 22 yaşındaki Ulkiye Torun'un yapılan kına gecesinde, alkol alan iki tarafın gençleri birbirine girdi.
Masa ve sandalyelerin kırıldığı, taş, bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgada, kına gecesinin yapıldığı yer savaş alanına dönerken, göğsünden bıçaklanan köyün berberi 35 yaşındaki Mehmet Ali Demir öldü, damadın kuzeni İsmail Çolak ise yaralandı. Kına gecesinin yarıda kesilip, düğün de iptal edilirken, damadın da aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.
Bir süre önce nişanlanan, Menderes'e bağlı Karakuyu Köyü'nden Ulkiye Torun ile Torbalı'nın Kuşçuburun Mahallesi'nden fabrika işçisi Ekrem Çolak'ın kına gecesi kabusa dönüştü. 30 Ekim cuma akşamı, Torun Ailesi'nin Karakuyu'daki evlerinin bahçesinde yapılan kına gecesine, kız tarafı ve bir otobüsle Torbalı'dan Menderes'e gelen erkek tarafının akrabalarının yanı sıra köylüler de katıldı. Eğlenceli başlayan kına, iki taraftan gençlerin alkolün etkisiyle saldırganlaşmasıyla elektriklendi. Daha önce, belirlenemeyen bir nedenle nişanda aralarında anlaşmazlık olan kız ve erkek tarafından iki grubun tartışması, büyüklerin araya girip tansiyonu düşürme çabalarına karşın, bir anda taş, bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgaya dönüştü.

KAVGA SIRASINDA ELEKTRİKLER KESİLDİ
İddiaya göre, kavga sırasında, yüzlerce kişinin bulunduğu bahçedeki aydınlatma sisteminin elektriği kesildi. Karanlıkta, ağaçların üzerlerinden dolandırılan ampuller, masa ve sandalyeler kırıldı, ortalık savaş alanına döndü. Dakikalarca meydan savaşını aratmayan görüntülerin olduğu bahçede, kız tarafının evi taşlandı, erkek tarafını taşıyan otobüsün camları kırıldı. Kavganın daha da büyümesi jandarmanın araya girmesiyle önlendi. Göğsüne isabet eden ekmek bıçağı darbesiyle ağır yaralanan ve ilk müdahalesi Torbalı Devlet Hastanesi'nde yapılan, kız tarafından Mehmet Ali Demir, İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilirken yolda hayatını kaybetti. Başına isabet eden taşla yaralanan erkek tarafından İsmail Çolak da hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Yarılan başına 8 dikiş atılıp taburcu edilen İsmail Çolak ve kavgaya karıştığı öne sürülen damat Ekrem Çolak'ın da aralarında bulunduğu, Kuşçuburun'dan 10, Karakuyu'dan 5 kişi olmak üzere toplam 15 kişi gözaltına alınarak Menderes İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.
Cinayette kullanıldığı öne sürülen ekmek bıçağına el konuldu. Bıçakta onlarca kişinin parmak izine rastlandığı ifade edildi. Başlatılan soruşturma kapsamında, ifadelerine başvurulan gözaltındaki 12 kişi savcılıkça serbest bırakılırken, damat Ekrem Çolak'ın da aralarında yer aldığı 3 kişinin sorgusunun sürdüğü bildirildi.
Bu arada, kına gecesinin yarıda kesilmesine yol açan, 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı kavganın ardından, ertesi günü (31 Ekim) Torbalı Belediyesi Düğün Salonu’nda yapılması kararlaştırılan düğün de iptal edildi.(dha)