'Kıraat' öldü adı kaldı yadigâr

Adını 'okumak' anlamına gelen
'kıraat' kelimesinden alan, ancak bugün farklı bir şekilde hizmet veren kıraathaneler, kütüphane sayısını 285'e katladı.

ANKARA - Adını 'okumak' anlamına gelen
'kıraat' kelimesinden alan, ancak bugün farklı bir şekilde hizmet veren kıraathaneler, kütüphane sayısını 285'e katladı. Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu'ndan alınan verilere göre, Türkiye genelinde 400 bini aşkın kıraathaneye karşılık, 1413 halk kütüphanesi bulunuyor. Bu oran, kahvehane sayısının kütüphane sayısından 285 kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. İstanbul'da 34 bin kahvehaneye karşılık 51 il halk kütüphanesi hizmet veriyor. Ankara'da 44 kütüphane, 21 bin kahvehane, İzmir'de ise 42 kütüphaneye karşılık 7 bin kahvehane bulunuyor. Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'ne göre, 1 milyon 85 bin 516 kitapla, halk kütüphanelerinde en fazla kitap bulunduran
İstanbul'da, kütüphanelere ilgi gösteren okur sayısı 387 bin 55.
En fazla içki tüketilen il olarak saptanan Konya, kütüphanelerden faydalanan insan sayısı açısından da birinci. 702 bin 248 okuyucusu bulunan Konya'yı, 659 bin 753 okurla Sivas, 655 bin 518 okurla Denizli izliyor. Kütüphane okuru açısından İzmir 11'inci, Başkent Ankara ise 16'ncı sırada yer alıyor. Kütüphanelerinde en az kitabı bulunan illerin başında ise Kilis geliyor.
Liste sırasıyla Bartın, Şırnak, Hakkâri, Karabük, Yalova, Iğdır şeklinde uzuyor. Kütüphanelere en az ilgi gösteren şehirler sıralamasında Iğdır, Şırnak, Düzce, Bolu, Bilecik, Bartın, Ardahan başı çekiyor.