Kiralık katiller beş yıl sonra ele verdi

Beş yıl önce ortadan kaybolan Faruk Solmaz'ın, cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Cinayeti ortaya çıkaran ise kiralık katillerin, azmettiriciye daha sonra şantaj yapmak için cesedin bazı kısımlarını saklaması...
Haber: METİN KARAKUŞ / Arşivi
ALİ ÜMİT ÜLKER / Arşivi

KIRKLARELİ - Beş yıl önce ortadan kaybolan Faruk Solmaz'ın, cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Cinayeti ortaya çıkaran ise kiralık katillerin, azmettiriciye daha sonra şantaj yapmak için cesedin bazı kısımlarını saklaması, para alamayınca 'itiraf'ta bulunması oldu.
Olay, 22 Aralık 2002 tarihinde Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Yenimahalle Köyü'nde meydana geldi. 34 yaşındaki çiftçi Faruk Solmaz'ın arazisini iddiaya göre aynı köyden olan ve Almanya'da çalışan
56 yaşındaki Ömer Tunca satın almak istedi. Ancak Solmaz arazisini satmak istemedi. Bunun üzerine Tunca, 50 bin YTL karşılığında Beyazıt Tırpancı, Ahmet İldeniz, Haldun Yıldırım ve Fedai Erdinç ile anlaşarak Solmaz'ın öldürülmesini istedi. Parayı alan dört kişi, Faruk Solmaz'ı kaçırıp vurduktan sonra cesedini yaktı ve parçalara ayırarak boş bir araziye gömdü.
Altı ay sonra Ömer Tunca bu kişilere, cesedin topraktan çıkartılarak dereye atılması talimatını verdi. Bunun üzerine Faruk Solmaz'ın cesedini gömdükleri yerden çıkaran zanlılar, bir kısmını dereye attı, kalanı ise 'yeniden para kopartırız' diye gömdü. Bir süre önce Ömer Tunca'yı arayan zanlıların, cesedin bir kısmını sakladıklarını belirterek yine para istediği, ancak Tunca'nın buna inanmadığı öne sürüldü. Bunun üzerine Ahmet İldeniz, hem Tunca'ya kızgınlığı hem de vicdan azabının etkisiyle, geçen hafta jandarmaya olayı anlattı. Gözaltına alınan Ömer Tunca, Beyazıt Tırpancı ve Ahmet İldeniz tutuklandı. Diğer iki zanlının başka bir suçtan, halen cezaevinde olduğu belirtildi.