Kırcı-Ağca umutlu

Adalet Bakanlığı istedi
Yargıtay, Adalet Bakanlığı'nın verdiği yazılı emirle 12 Eylül öncesinde 12 kişiyi öldürmek suçundan 12 kez idam cezasına ve 20 yıl hapse mahkûm edilen Mustafa İzol'u uyum yasaları doğrultusunda tahliye etti.
İtiraz hazırlığı
Bu karar üzerine yedi kez idama mahkûm olan Haluk Kırcı da Yargıtay'a başvurarak tahliyesini istedi. Başvuru Mehmet Ali Ağca'yı da etkileyecek. Gözler İzol'un tahliyesine itiraz etmeye hazırlanan başsavcılıkta.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, Adalet Bakanlığı'nın yazılı emri üzerine, 12 Eylül öncesi 12 kişiyi öldürmekten 12 kez idam cezasına mahkûm olan Mustafa İzol adlı sanığı tahliye ettti. Karar, Bahçelievler'de yedi TİP'li genci öldürmekten yedişer kez idama mahkûm ülkücü Haluk Kırcı ve arkadaşlarına da umut oldu. Kırcı'nın avukatı buna dayanarak tahliye için Yargıtay'a başvurdu. Ancak Yargıtay Başsavcılığı, karara itiraz hazırlığına başladı.
Yargıtay'ın 30 Ocak'ta aldığı karara dayanarak 'telgrafla tahliye' ettiği ortaya çıkan şanslı mahkûm Mustafa İzol'un, AKP Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol'un yakını olduğu ortaya çıktı. Kararla ilgili süreç şöyle gelişti:
Uyum yasasına göre

 • Mustafa İzol, Urfa'da 1980 yılının temmuz ayında, 12 kişiyi öldürmek suçundan yargılandığı davada 12 kez idam, ayrıca 20 yıl ağır hapse mahkûm edildi, 1991'de 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'yla (TMY) getirilen af, tahliyesini sağlamaya yetmedi.
 • İzol'un durumu, Ağustos 2002'de çıkarılan ve idam cezalarını kaldırıp müebbete çeviren 4771 sayılı uyum yasası uyarınca yeniden tartışıldı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, İzol'un cezalarını, bu yasa uyarınca müebbet ağır hapse çevirdi, ancak hapiste kalacağı süreyi de her cinayet cezası için ayrı ayrı, fazlasına yasalar izin vermediği için de 36 yıl olarak belirledi. Bu karara yapılan itiraz da, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildi.
  İmdada Çiçek yetişti
 • Buna göre 2010'lu yıllarda tahliye olması gereken Mustafa İzol'un imdadına, Adalet Bakanlığı yetişti. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bu ret kararının yazılı emir yoluyla bozulması için Temmuz 2003'te Yargıtay'a başvurup, İzol'un tahliyesi gereğine işaret etti.
 • Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Bakanlığın başvurusunu 30 Ocak günü oybirliğiyle kabul etti. Bunu da öncelikle uyum yasasına dayandırdı. '12 kez idamın, 12 kez müebbet ağır hapse dönüştürülmesinden sonra, bu yeni cezalarla 20 yıllık hapsin her birinin bağımsız birer ceza olarak infazına karar verilemeyeceğine' hükmeden Yargıtay, bunun yerine toplam cezanın
  'hücreli tek müebbet ağır hapis' olarak kabulünü, infazın da buna göre hesaplanmasını kararlaştırdı.
 • Yargıtay almış olduğu kararla böylece, mahkemelerin, idamdan çevrili müebbetliklerin, TMY uyarınca cezalarının 36 yıl üzerinden infaz edileceğine ilişkin içtihadı da kaldırdı.
  Bir cinayet bir yıl bile değil
  Yargıtay, uyum yasasından sonra hükümlülerin en lehine yasa olduğu gerekçesiyle 3713 sayılı TMY'yi işletti. TMY'nin geçici 1/a fıkrası uyarınca İzol'un 'infaz müddetini tamamladığı' sonucuna ulaşan Yargıtay,
  'daha fazla mağdur edilmemesini' isteyerek telgraf emriyle tahliyesine karar verdi. TMY geçici 1/a fıkrası, müebbet ağır hapse hükümlülerin cezasını sekiz yıla indirdiğinden İzol, 12 cinayetinden her biri için yeterli görülen ceza süresi bir yılın dahi altına düşmüş oldu.
  Kırcı da sıraya girdi
  Yargıtay'ın kararı, Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı ve arkadaşları için de umut ışığı oldu. Çünkü Kırcı ve arkadaşları 1978 yılında Ankara'da yedi TİP'li genci boğarak öldürmekten, İzol gibi 12 kez değil yedişer kez idam cezasına mahkûm edilmişti. Bunların cezaları 1991'de TMY uyarınca her idam için 10 yıl hesabıyla toplam cezaları 70'şer yıl yıla çevrilmiş, buna karşı yatmaları gereken süre de İzol gibi 36 yıl olarak kesinleştirilmişti. Bu kişilerin 2000'deki aftan yararlanma istemi de reddedilmişti.
  Şimdi 12 kez idamlık İzol'a tahliye kararı üzerine Kırcı'nın avukatı Hüseyin Ayan harekete geçti. Yargıya başvuran Ayan, Kırcı'nın infaz durumunun yeni karar uyarınca ele alınarak derhal tahliyesini istedi.
  Ardından Mehmet Ali Ağca
  Kırcı'nın avukatı Ayan, İzol kararını olumlarken, TMY uyarınca müvekkilinin de sekiz yıl hapiste tutulabileceğine dikkat çekti. Ayan, hapiste 16 yılını dolduran Kırcı'nın altı yıllık çete cezasının infazına ayrıca karar verilse dahi tahliye beklediklerini söyledi. Kırcı, bu başvuruyla tahliye edildiğinde fazladan hapis yattığı hesabıyla devletten alacaklı hale gelebilecek.
  Kararın, Kırcı lehine sonuç doğurması gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'ya da yarayabilecek. Kırcı'ya göre daha az hapis yatmasına rağmen kısa sürede Ağca'nın tahliye edilmesi de sürpriz olmayacak.
  Başsavcılık itiraz edecek
  Bu arada Yargıtay'daki sürpriz karar, sürpriz itirazı da beraberinde getirdi. Yargıtay Başsavcılığı, İzol'a tahliye kararını incelemeye aldı.
  Başsavcılığın, uyum yasasının işletilmesini karşı çıkmamakla birlikte, onun üzerine TMY'yi yeniden uygulayarak tahliye kararı verilmesi görüşünü paylaşmadığı, bunun için karara itiraza hazırlandığı öğrenildi. Başsavcılığın olası itirazı Ceza Genel Kurulu'nda ele alınacak. İtiraz kabul edildiğinde, birden çok cinayet hükümlüsünün 8-10 yıllık cezalarla tahliye edilme uygulamaları bitecek. İtiraz reddedildiğinde ise cezaevinde benzer durumda kimse kalmayacak.