Kırcı cezaevine girecek

Bahçelievler katliamı hükümlüsü ülkücü Haluk Kırcı'nın ikinci kez ve tartışmalı şekilde erken tahliye kararı Yargıtay'a çarptı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yargıtay Başsavcılığı'nın, Kırcı'ya tahliye yolunu açan Mustafa İzol'un tahliyesine itirazını kabul etti; böylece Kırcı'ya tahliye kararı dayanaksız hale geldi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Bahçelievler katliamı hükümlüsü ülkücü Haluk Kırcı'nın ikinci kez ve tartışmalı şekilde erken tahliye kararı Yargıtay'a çarptı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Yargıtay Başsavcılığı'nın, Kırcı'ya tahliye yolunu açan Mustafa İzol'un tahliyesine itirazını kabul etti; böylece Kırcı'ya tahliye kararı dayanaksız hale geldi. Kırcı eğer tekrar yakalanabilirse, 12 yıl daha hapis yatacak. Haluk Kırcı'nın yargı serüveni şöyle:
Yanlış tahliye klasiği: Kırcı ve arkadaşları 1978'de Ankara'da 7 TİP'li genci boğarak öldürmekten 7'şer kez idama mahkûm edilmiş, cezaları 1991'deki yasa uyarınca toplam 70'er yıl ağır hapse çevrilmişti. Buna göre 36 yıl hapis yatması gereken Kırcı 1991'de, tek bir adam öldürme suçlusu gibi kabul edilip (10 yıl yeterli görülüp) tahliye edildi.
Bakanlık emretti
Hep Kırcı için: Yıllar sonra Adalet Bakanı Seyfi Oktay, buna "Yanlış bırakmışlar" diyerek itiraz etmiş, o tarihte de Yargıtay, Kırcı'nın erken tahliye kararını iptal etmişti. Bunun üzerine aranmaya başlanan, ancak 'firari yıllarda serbestçe dolaşan' Kırcı, Ocak 1996'da yakalanmış, ancak bu kez nezaretten kaçırılmıştı.
Firarda çete için çalıştı: Kırcı'nın izine ancak Abdullah Çatlı'nın öldüğü Susurluk kazasında rastlandı. Kırcı, 1999'da yakalanarak Susurluk çetesi üyeliğinden 4 yıl hapse mahkûm edildi.
Çiçek'in emri ile: 12 Eylül öncesinde Urfa'da 12 kişiyi öldürmek suçundan 12 kez idama mahkûm Mustafa İzol, sürpriz bir şekilde 30 Ocak 2004'te Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından tahliye edildi. Bu karar, Adalet Bakanlığı'nın yazılı emri üzerine alındı.
12 cinayete 8 yıl yeter: İdamı kaldıran 4771 sayılı Uyum Yasası'na dayanan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kaç öldürme söz konusu olursa olsun, bundan sonra tüm idamların 'tek bir hücreli müebbet ağır hapse' dönüşmesini, 1991'den önce işlenmiş ise de 8 yıl hapsi yeterli gördü. Bunun Kırcı'ya da erken tahliye yolu açacağına dikkat çekilmiş, nitekim Yargıtay Başsavcılığı İzol'a erken tahliyeye derhal itiraz etti.
Acele edildi: Ancak, Yargıtay 1. Ceza Dairesi, itirazın sonucunu beklememiş, aksine aylardır elinde olan Kırcı dosyasını hemen karara bağlamış, cezasını idamdan müebbete çevirmiş, tahliyesi için de topu infaz hâkimliğine atmıştı.
Kırcı'ya da erken tahliye: Dosya Kırcı'nın hapis yattığı Ödemiş'e ulaştırıldı. Kırcı 19 Mart'ta tahliye edilerek, katliamda ölenlerin ailelerinin tepkilerine rağmen halkın arasına döndü.
Kurul'a çarptı: Başsavcının tartışmalı tahliyelere itirazı dün Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda karara bağlandı. Genel Kurul 8'e karşı 18 oyla Başsavcı'nın itirazını kabul etti. Mahkemeleri bağlayıcı olan kararla Kırcı ve İzol'a tahliye kararları dayanaksız hale geldi.
Ok: Karar 15 günde gelir
Böylece 13 yılda iki kez yanlış tahliye edilen mahkûm unvanıyla adalet tarihine geçen Kırcı'nın durumunun ne olacağı sorusunu Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok şöyle yanıtladı: "Karar gerekçe yazımı nedeniyle bize ancak 15 günde ulaşır. O aşamada biz gerekli girişimde bulunacağız. Basından
edindiğimiz bilgiler ışığında o kişinin durumunun bugünkü karar ışığında yeniden gözden geçirilmesi için durumu o savcılığa bildireceğiz. Kurul, 'Hangi yasa lehine ise o uygulansın. Her yasanın en lehe hükümleri ayrı ayrı uygulanamaz' şeklindeki itirazımızı kabul etti, Bu karardan sonra İzol'un durumu mahkemesince duruşma açılarak yeniden görüşülecek, yeni hüküm kurulacak. Mahkeme bu kişi hakkında yakalama da çıkarabilecektir. Haluk Kırcı için bizim yazımız olacak, ancak olmasa da infaz savcılığı (Ödemiş Başsavcılığı) kendiliğinden resen harekete geçebilir.
2016'ya kadar yatacak
Bunlara göre Kırcı ve arkadaşları, yeniden aranmaya başlanacak; YCGK'nın gerekçeleri dikkate alındığında ise 7 cinayetle ilgili cezalarının infazı, erken tahliye hesabının aksine 8 değil, 30 yıl üzerinden yapılacak. Böylece, bugüne kadar toplam 18 yıl hapis yatan Kırcı, yakalanabilirse 12 yıl daha hapis yatacak, dolayısıyla da ancak 2016'da tahliye olabilecek. Dün, tahliye kararı bozulan 12 cinayetten hükümlü Mustafa İzol'un da yakalanması gerekecek. Mustafa İzol da bu yeni karara göre 7 yıl daha hapis yatacak.