Kırcı kararı bugün verilecek

Ukrayna, katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'yla ilgili kararını bugün Ankara'ya iletecek. İki seçenek var: Kırcı ya sınır dışı edilir ya da iade süreci başlar.

ANKARA - Yargıtay'ın hatalı kararıyla cezaevinden salıverildikten sonra kayıplara karışan ve geçen cuma günü Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın durumunun bugün netlik kazanması bekleniyor.
Yargıtay'ın 12 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle 12 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mustafa İzol davasındaki 'hatalı infaz kararı' emsal kabul edilerek 19 Mart 2004 tarihinde Ödemiş Cezaevi'nden salıverilen Haluk Kırcı, Yargıtay Genel Kurulu İzol davasındaki hatayı düzeltince kayıplara karışmıştı. Yedi kişinin öldürüldüğü Bahçelievler katliamı davasında yedi kez idam cezasına çarptırılan Kırcı için, salıverilmesinden 11 gün sonra yeniden tutuklama kararı çıkarılmıştı. Cezaevinden daha önce de 'yanlışlıkla' salıverilen ve yıllar sonra yakalanabilen Kırcı
için kırmızı bülten çıkartılmıştı.
Kırcı'nın izini süren Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, ünlü kaçağın izine yaklaşık iki ay önce Ukrayna'da rastladı. Kırcı'nın Türkiye'de irtibat kurabileceği kişilerin telefonunu dinlemeye alan KOM Dairesi, yaklaşık iki ay önce Ukrayna'ya giden Kırcı'nın, Kiev'e 200 kilometre uzaklıkta, deniz kenarında bir evde saklandığını belirledi.
Kendi pasaportuyla yakalandı
Ukrayna polisi, geçen cuma düzenlediği baskında, evdeki dört Türk'ü gözaltına aldı. Kiev'e getirilen dört Türk'ten birinin üzerinden Haluk Kırcı adına düzenlenmiş lacivert Türk pasaportu çıktı. Pasaporttaki Ukrayna vizesinin tarihinin geçtiği bildirildi. Ukrayna polisi, yakalanan kişinin Kırcı olup olmadığını kanıtlamak için Ankara'dan Kırcı'nın parmak izi ve fotoğraflarını istedi. Gelen bilgiler doğrultusunda Kırcı'nın kimliği önceki gün saptandı. Yakalanan diğer üç Türk'ün kimliği ise gizli tutuluyor. Ukrayna'nın, Kırcı'yı sınır dışı mı edeceği, yoksa Kırcı
için iade süreci mi başlatacağı konusundaki kararını Ankara'ya bugün bildirmesi bekleniyor. Ukrayna sınırdışı işlemine yanaşmazsa, Kırcı için iade dosyası hazırlanarak Kiev'e gönderilecek. Kırcı'nın iade edilip edilmeyeceğine Ukrayna mahkemeleri karar verecek.