Kırcı yine cezaevinde

Bugüne kadar firar ve yanlış tahliyeler sayesinde adaletten kaçmayı başaran ve Ukrayna'da yakalanan Haluk Kırcı, dün Türkiye'ye getirildi.

İSTANBUL - Bugüne kadar firar ve yanlış tahliyeler sayesinde adaletten kaçmayı başaran ve Ukrayna'da yakalanan Haluk Kırcı, dün Türkiye'ye getirildi.
Bahçelievler davasında yedi kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Haluk Kırcı, Yargıtay'ın başka bir davada bir tutuklu için hesap hatası yaparak verdiği kararı 'emsal' kabul etmesiyle 18 Mart 2004'te tahliye edildi. Yargıtay Başsavcılığı'nın itirazı üzerine Kırcı'nın yaklaşık 13.5 yıl daha cezaevinde kalması gerektiği ortaya çıktı. Ancak Bu arada Kırcı, Türkiye'yi terk etmişti.
24 Ekim 2004'te Ukrayna'da bir apart otelde yakalanar Kırcı, dün Türkiye'ye iade edildi. Kırcı, Ukrayna'nın başkenti Kiev'den THY'nin TK1458 sefer sayılı uçağıyla dün saat 14.00 sıralarında Atatürk Havalimanı'na getirildi. Boeing 737-400 tipi 'Marmaris' adlı uçak, apronda parka çekildi. Üç kişilik ekip Kırcı'yı Organize Şube Müdürlüğü'ne teslim etti. 'Akrep' adlı zırhlı araçla Bakırköy Adliyesi'ne götürülen ve burada sağlık kontrolünden geçirilen Kırcı, dosya üzerinden infaz işlemleri tamamlandıktan sonra Kartal Cezaevi'ne gönderildi.
'13.5 değil 3.5 yıl yatacak'
Yargıtay'ın Kırcı'nın 13.5 yıl cezaevinde kalacağını belirtmesine karşın, firarda olduğu dönemde çıkan bir yasanın Kırcı'nın cezasını 3.5 yıla indireceği ileri sürüldü. Temmuz 2004'te çıkarılan yasa, ölüm cezalarını müebbete çevirirken, bu mahkûmların 25 yıl cezaevinde kalması gerektiğine hükmetti. Bu arada Ceza İnfaz Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle de diğer mahkûmlar için geçerli olan 'Cezaevinde kalınan her ay için altı gün indirim yapılır' hükmü müebbet mahkûmları için de geçerli oldu. Bu durumda Kırcı'nın cezası 19.5 yıla düştü. Avukatı Hüseyin Ayan, Kırcı'nın cezaevinde kalma süresinin yaklaşık 16 yıl olduğunu, bu durumda üç buçuk yıl daha cezaevinde kalacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7369007369000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.