Kırcı'daki pasaportun sırrı çözülüyor

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 22 Ekim tarihinde yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın üzerinden çıkan Remzi Bulut adına kayıtlı yeşil pasaportun esrarı çözülüyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 22 Ekim tarihinde yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın üzerinden çıkan Remzi Bulut adına kayıtlı yeşil pasaportun esrarı çözülüyor. 1995'te Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar, Hudut ve İltica Daire Başkanlığı'nca düzenlendiği saptanan yeşil pasaportun süresinin 1999'da dolduğu, ancak aynı yıl Türkiye'nin Almanya'daki bir dış temsilciliğince sürenin dört yıl daha uzatıldığı belirlendi.
Giriş-çıkış kaydı
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre, bu pasaportla 1995'te bir kez Türkiye'den çıkış ve bir kez de Türkiye'ye giriş yapıldı. Aynı pasaport 1996 yılında da yine bir kez Türkiye'den çıkış ve bir kez de Türkiye'ye giriş için kullanıldı. Polis, bu bilgilerin ardından 1995'te dört yıllığına verilen yeşil pasaportun süresinin 1999'da kimin tarafından uzattırıldığını araştırıyor. Çünkü Haluk Kırcı, 10 Ocak 1999'da İstanbul'da yakalanarak cezaevine konulmuştu. Kırcı'nın saklandığı evde yapılan aramada bulunan 'karakutusu'ndan çok sayıda belge ve pasaport çıkmış, ancak Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaport ele geçirilememişti.