Kırcı'ya da yeşil pasaport sağlanmış!

Katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'nın üst düzey memurlara verilen yeşil pasaport kullandığı ortaya çıktı. Ukrayna, Kırcı'daki yeşil pasaportun Remzi Bulut adına düzenlenmiş olduğunu iletti. Aynı adlı bir öğretim görevlisi Moldova'da çalışıyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın da yurtdışına kaçarken üst düzey devlet memurlarına verilen yeşil pasaport kullandığı ortaya çıktı. Ukrayna, Kırcı'nın üzerinden Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaport çıktığını bildirdi. Pasaportun asıl sahibinin, kısa süre öncesine kadar Moldova'daki Gagauz Özerk Bölgesi'ndeki Komrat Devlet Üniversitesi'nde görev yapan Türk öğretim üyesi Doç. Dr. Remzi Bulut olduğu öne sürüldü. Avusturya'da yakalanan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın üzerinden de emekli MİT'çi Faik Meral'in yeşil pasaportu çıkmıştı.
Geçen cuma günü Kiev'de yakalanan Kırcı'nın yurtdışına kaçışına ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. Ukrayna, Türkiye'ye iade süreci başlayan Kırcı'ya ilişkin ilk resmi bilgiyi Ankara'ya ulaştırdı. Ukrayna, Kırcı'nın üzerinden Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil bir pasaport çıktığını bildirdi. Pasaportun gerçek olup olmadığı, Kırcı'nın eline nasıl geçtiği araştırılıyor.
Kırcı'nın üzerinden çıkan yeşil pasaportun asıl sahibinin, 2002 yılına kadar Gagauz Özerk Bölgesi'ndeki Komrat Devlet Üniversitesi'nde görev yapan Doç. Dr. Remzi Bulut olduğu öne sürüldü. Aslen Muğlalı olan Remzi Bulut'un, üniversite tahsili için 1994'te Komrat'a gittiği; yıllık bir eğitimden sonra Komrat Devlet Üniversitesi'nden mezun olduğu; Kişinev'de ekonomi eğitimi veren bir üniversitede doktora eğitimi yaptığı; Gagauz Bölgesi'nde cumhurbaşkanı, başbakan, belediye başkanı, ağır ceza reisi, üniversite rektörüyle iyi ilişkileri olduğu öğrenildi. Bulut'un 2002'de Komrat'tan ayrıldığı bildirildi.
Kırcı'nın üzerindeki yeşil pasaport, derecesi dört ve yüksek olan memurları veriliyor. Birçok ülke yeşil pasaporta vize istemiyor. Ünlü kaçaklar da bunun için yeşil pasaportu tercih ediyor.