Kırcı'ya iki müfettiş

Talimat Aksu'dan
İçişleri Bakanı Aksu, katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'dan çıkan 'Remzi Bulut' adına kayıtlı yeşil pasaportun, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Kırcı'nın fotoğrafıyla hazırlandığı anlaşılınca soruşturma talimatı verdi. Bir mülkiye ve bir polis başmüfettişi düğümü çözebilmek için göreve başladı.
Ucu Hamburg'da
Emniyet'teki dosyada, pasaportu kimin teslim aldığı belli değil. Soruşturmada, Maliye Bakanlığı'nın Remzi Bulut'u, '1. derece maliye uzmanı' gösteren yazısı ile Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğu'nun pasaport süresini nasıl uzattığı da inceleniyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'dan çıkan Remzi Bulut adına kayıtlı yeşil pasaportun Emniyet Genel Müdürlüğü'nce Kırcı için hazırlandığı ortaya çıkınca soruşturma başlattı.
Maliye uzmanı sıfatıyla Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaportun, 1995'te Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar, Hudut ve İltica Daire Başkanlığı'nca Kırcı için düzenlediğinin ortaya çıkması, İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakan Aksu, olayın soruşturulması için hem Teftiş Kurulu Başkanlığı hem Emniyet Genel Müdürlüğü'ne talimat verdi.
Bağlantılar araştırılacak
Talimat üzerine bir mülkiye başmüfettişi ve bir polis başmüfettişi yeşil pasaport konusunu soruşturmakla görevlendirildi. Müfettişler, Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaportu Kırcı'ya kimlerin verdirdiğini araştıracak.
Soruşturma kapsamında, Maliye Bakanlığı'nın yeşil pasaporta dayanak oluşturan, Remzi Bulut'u '1. derece maliye uzmanı' gösteren yazısı ve Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğu'nun yaptığı pasaport temditleri de (süre uzatımı) ele alınacak. Maliye'nin yazısı ve temditlerin sahte olup olmadığı, sahte değilse Kırcı'nın ya da Kırcı için yeşil pasaport düzenlettirenlerin Maliye Bakanlığı ve Hamburg Başkonsolosluğun'daki bağlantıları araştırılacak.
Teslim alan belli değil
Emniyet'teki pasaport dosyasına göre, pasaportu kimin teslim aldığı da belli değil. Emniyet, pasaportları sadece sahiplerine ya da yasal temsilcilerine, imza karşılığında teslim ediyor. Ancak Haluk Kırcı için hazırlanan yeşil pasaportta bu kuralın ihlal edildiği öğrenildi. Dosyada, pasaportu teslim alanın kimliğini gösterecek bir kayıt bulunamadı.
Yöntem hep aynı
Bu durum, Emniyet'te 'bir dönem' sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak biliniyor. Yasadışı yollardan yeşil pasaport verilecek kişi için, önce dikkat çekmeyecek birinin ismi belirleniyor. Sonra başka bir devlet kurumunun adı kullanılarak, belirlenen ismin 'üst düzey bürokrat' olduğunu gösteren sahte bir yazı hazırlanıyor. Yazı, gerekli diğer evrakla birlikte Emniyet'e gönderiliyor. Ancak başvuru dosyasına başvuru sahibinin değil, pasaportu kullanacak kişinin fotoğrafları konuluyor.
Emniyet'teki işlemleri ise 'üst düzey bir polis şefi' ya da onun özel kalemi takip ediyor. Emniyet, yazının gerçekliğini araştırmadan yeşil pasaportu hazırlıyor ve üzerine sahibinin değil kullanıcısının fotoğrağını yapıştırıyor. Pasaport, yine aynı 'üst düzey polis şefinin' tavassutuyla üçüncü bir şahsa elden teslim ediliyor, ancak teslimat kayıtlara geçirilmiyor. Üçüncü şahıs da pasaportu kullanıcısına ulaştırıyor.
Daha kaç tane var?
Bir önceki yakalanışında Kırcı'nın 'karakutusu' da ele geçirilmişti. 10 Ocak 1999 tarihinde İstanbul'da gözaltına alınan Haluk Kırcı'nın saklandığı evde, o güne kadar kullandığı pasaportlar da bulunmuştu. Ancak Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaport çıkmamıştı. Kırcı'nın, Yargıtay'ın 'yanlış hesabı' üzerine cezaevinden salıverildikten sonra 1995 yılında edindiği bu pasaportu kullanması, 'Daha kaç tane pasaportu var' sorusunu gündeme getirdi.
Şahbaz şaşkınlığı
Öte yandan, Mehmet Ali Şahbaz'ın, pasaportunu Haluk Kırcı kullandığı gerekçesiyle tutuklanması da Ankara'da şaşkınlık yarattı. Mehmet Ali Şahbaz'ın, bu yılın ilk aylarında, yurtdışına işçi olarak gidebilmek için Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden pasaport aldığı, ancak Şahbaz'ın pasaportunu Haluk Kırcı'nın kullandığı, Kırcı'nın yurtdışına bu pasaportla kaçtığı ileri sürülmüştü. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü, bu iddia üzerine soruşturma başlattı ve gözaltına alınan Şahbaz, önceki gün tutuklandı.
Ancak Haluk Kırcı için iade süreci başlatan Ukrayna'dan Ankara'ya, Kırcı'nın üzerinden Mehmet Ali Şahbaz adına düzenlenmiş bir pasaport bulunduğuna dair herhangi bir bilgi ve belge ulaşmadığı belirtildi. Emniyet kayıtlarında da Şahbaz adına giriş-çıkış kaydına rastlanamadı.
Belgesi yok
Üst düzey bir Emniyet yetkilisi, bu konuda şunları söyledi: "Anlaşılan bir girişim olmuş. Şahbaz'ın pasaportundaki fotoğraf Kırcı'nınkiyle değiştirilmiş.
Ancak daha sonra bu girişimin yarım kaldığı, Kırcı'nın, Şahbaz'ın pasaportunu değil, Emniyet'ten edindiği yeşil pasaportu tercih ettiği anlaşılıyor. Ama bunların hiçbirinin belgesi yok. Şahbaz neden tutuklandı biz de anlayamadık. Kırcı, Şahbaz'ın pasaportunu 'yaş' itibarıyla kullanamaz. Aralarında 25-30 yaş fark var. Bu ayrıntı, dikkatli bir gözden kaçmaz."