Kırcı'ya tehditten beraat

İşadamı Cüneyt Yaşar Kılıç'tan 5 milyon dolar istenmesine ilişkin yargılanan Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın beraatı istendi.

İSTANBUL - İşadamı Cüneyt Yaşar Kılıç'tan 5 milyon dolar istenmesine ilişkin yargılanan Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın beraatı istendi.
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dün görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu olan Yılmaz ve Kırcı ile diğer sanıklar katılmadı. Savcı Adnan Babadağ, Egebank'tan usulsüz bir şekilde kredi aldığını öğrendikleri müşteki Cüneyt Yaşar Kılıç'a Muzaffer Dağdeviren'in talimatıyla ulaşan Metin Bodruk'un, Kılıç'tan Eskişehir Cezaevi'ndeki Kırcı'yı ziyaret etmesini istediğini belirtti. Müştekinin iddiasına göre, 2002 Ağustos ayında yapılan bu ziyaret sırasında Kırcı ve Yılmaz'ın 5 milyon dolar isteyerek gaspa teşebbüs ettiklerini kaydeden Babadağ, bu ödemeyi yapmayan Kılıç'ın damadının İSTOÇ Sanayi Sitesi'ndeki işyerinin silahlı kişilerce basıldığını ve eşyaya zarar verildiğini söyledi.
'Asıl suçlu ölmüş'
Müştekinin mahkemedeki ifadesinde ise cezaevinde kiminle görüştüğünü bilmediğini söylediğini ifade eden Babadağ, eyleme katılan sanıkların beyanlarına göre talimatın Dağdeviren tarafından verildiğinin anlaşıldığını, Kırcı ve Yılmaz ile ilgili bir delilin ise elde edilemediğini belirtti.
Dağdeviren'in cezaevindeyken bazı sanıklarla telefonla görüşerek çıkar amaçlı suç örgütünü yönettiğini ifade eden Babadağ, ancak sanık 22 Eylül 2005'te öldüğü için hakkındaki kamu davasının düşürülmesini istedi. Babadağ, Yılmaz ve Kırcı'nın da aralarında bulunduğu 13 sanığın 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak ve yardım etmek' suçlarından beraatlarını talep etti. Babadağ, sanıklardan Muhammet Bayramçavuş'un 'suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak, tehdit, mala zarar vermek, yağma, sahte kimlik düzenlemek' suçlarından 15 ile 32.5 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını, dokuz sanığın da benzer suçlardan dolayı altı ay ile 13.5 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatları, savunmalarını hazırlamak için süre istedi. Mankeme heyeti, de duruşmayı erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7674967674960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.