Kırgızlardan rengârenk şenlik

Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 1982'de 600 kişiyle gelerek Erciş'e 30 km. uzaklıktaki araziye yerleşen Kırgız Türkleri, gelenek ve göreneklerini her yıl düzenledikleri şenlikle sürdürüyor.

VAN - Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 1982'de 600 kişiyle gelerek Erciş'e 30 km. uzaklıktaki araziye yerleşen Kırgız Türkleri, gelenek ve göreneklerini her yıl düzenledikleri şenlikle sürdürüyor. Köylerine Ulupamir adını veren ve nüfusu 3 bine ulaşan Kırgızlar, geçimlerini hayvancılık ve koruculuk yaparak sağlıyor.
Yaşam tarzlarıyla yöredeki kültür yapısına farklılık kazandıran Kırgızların bu yılki şenliği de renkli geçti. Kırgızların geleneksel kıyafetleriyle katıldıkları şenlikte at binildi, halkoyunları oynandı, yarışlar düzenlendi.
Kırgız Türklerinin şenliğinde, 20 atlının katıldığı ve 'Buzkaşi' adı verilen post kapma yarışı, oldukça heyecanlı anlara sahne oldu. Saha ortasına konulan postu, at üzerinden eğilerek almak isteyen yarışmacılar izleyicilerin nefesini kesti. Yarışma sırasında bir Kırgız, postu almak için eğildiği anda attan düştü. Yere çakılan yarışmacı, kazayı şans eseri hafif sıyrıklarla atlattı.