Kırık not intiharı

İzmir Namık Kemal Lisesi öğrencisi Serap Soylu, zayıf notlarını kurtaramayıp bunalıma girince, kendisini gardıroba asarak intihar etti.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - İzmir Namık Kemal Lisesi öğrencisi Serap Soylu, zayıf notlarını kurtaramayıp bunalıma girince, kendisini gardıroba asarak intihar etti. Psikologlar, eğitim yılı sonuna gelindiğini, bu dönemde benzer olaylar yaşanmaması için, aile ve öğretmenlere büyük görev düştüğünü yineledi.
Not intiharı, Kahramanlar'da önceki akşam meydana geldi. Namık Kemal Lisesi 9/F sınıfı öğrencisi 15 yaşındaki Serap, birinci dönemdeki zayıf derslerini yıl sonu sınavlarında da kurtaramayınca, bunalıma girdi.
Serap okul çıkışı eve geldikten sonra, ailesi
gezmeye çıktı. Yalnız kalan Serap bir süre kitaplarını karıştırdıktan sonra, kendisini gardıropa astı. Eve erken gelen baba Naci Soylu, kızının cansız bedenini, hemen Alsancak Devlet Hastanesi'ne kaldırdı, ancak müdahaleler sonuçsuz kaldı. Baba Naci Soylu, "Derslerinde başarılı değildi.
İntihar etmesi için hiçbir nedeni yoktu. Tüm telkinlerimize rağmen notlarının kötü olması kendisini rahatsız ediyordu" dedi.
'Kişiliği bulma çağı'
Ergenlik döneminde neye nasıl tepki verileceğinin bilinemediğini, bu çağın kişiliği bulma ve kız-erkek ilişkilerinin yoğun yaşandığı bir çağ olduğunu belirten psikolog Ali Rıza Tanaltay, okul başarısı konusundaki hırsın başlı başına bir intihar nedeni olarak gösterilemeyeceğini belirtti. Aileler bu gibi durumlarda 'biz baskı yapmadık' dediğini, bunun da intihar nedenini bulmayı engellediğini belirten Tanaltay, "Nedeni ne olursa olsun intiharın engellenmesinde rehber öğretmenin katkısı olabilir. Ancak Türkiye'de bu kavramı oturmadı" dedi.
Tanaltay, "Karne döneminde intiharlar yaygınlaşabilir. Aile ve eğitimciler dikkatli olmalı, çocuğa ders baskısı yapılmamalı, ders dışındaki sorunları da paylaşılmalı" dedi.
Psikolog Armağan Samancı da, 'Başarı eşittir mutluluk', 'Başarısızlık eşittir mutsuzluk' yaklaşımına dikkat çekerek şöyle dedi:
"Gençler bu olguları çok yoğun hisseder, özellikle ergenlikte başarısızlıkta hemen ümitsizliğe kapılırlar. Dönemsel başarısızlığı bile çok büyütür, intihar fikri yoğunlaşır. Bu dönemde çocukla çok daha fazla ilgilenmek gerek.
Arkadaşından ayrılmış
Serap'ın intihar nedeninin not olamayacağını belirten okul yöneticileri ise, "Kısa süre önce erkek arkadaşından ayrıldığını öğrendik. Okulumuzda daha önce ilgi çekmeye dönük intihar girişimleri olmuştu, önledik. Oysa Serap ölmeyi amaçlamış. Beş ay önce de oturduğu apartmanda emekli bir öğretmen intihar etmiş. Onu model almış olabilir" dedi.
Sınıfa terapi yapıldı
Serap'ın intiharı Namık Kemal Lisesi'ni de yasa boğdu. Okula gittiklerinde Serap'ın intihar ettiğini öğrenen sınıf arkadaşları çılgına dönerken, okul müdür yardımcılarından Pervin Töre, psikolog ve danışman öğretmenler çağırıp, Serap'ın sınıf arkadaşları için terapi seansları düzenletti. Okuldan ayrılmalarına izin verilmeyen öğrencilere sürekli terapi yapıldı. Otopsi yapılmasına karar verilen Serap'ın okuldaki sırası arkadaşları tarafından güllerle donatıldı.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İzmir