Kırıkhan'a füze düştü

Suriye sınırı yakınındaki Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin kırsalına füze düştü. Şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, füzenin Suriye'den ya da bir askeri uçaktan yanlışlıkla atılmış olabileceği belirtildi.

HATAY - Suriye sınırı yakınındaki Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin kırsalına füze düştü. Şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, füzenin Suriye'den ya da bir askeri uçaktan yanlışlıkla atılmış olabileceği belirtildi.
Kırıkhan'a 4 kilometre uzaklıktaki Mahmutlu Köyü yakınlarına önceki gün sabah saat 08.05'te şiddetli bir patlama meydana geldi. Mahmutlu Köyü ile yakınındaki Gölbaşı Köyü'nde oturanlar önce patlamanın taş ocaklarında dinamitle yapılan çalışmadan kaynaklandığını sandı.
Köylüler haber verdi
Ancak köylüler, patlamanın şiddetli olması nedeniyle Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na bilgi verdi. Bölgede yapılan araştırma sonucu patlamanın Mahmutlu Köyü yakınına düşen bir füzeden kaynaklandığı belirlendi. Kırıkhan Kaymakamı Mehmet Alabacak, olaydan hemen sonra nadasa bırakılan bir tarlaya henüz nereden atıldığı belirlenemeyen bir füzenin düştüğünü açıkladı. Konunun askeri uzmanlar tarafından araştırıldığını belirten Alabacak, patlamanın şans eseri boş arazide meydana gelmesi nedeniyle ölen ya da yaralanan bulunmadığını da söyledi.
Suriye'den yanıt yok
Genelkurmay Başkanlığı'ndan da, olayla ilgili açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi: "27 Mayıs 2005 günü saat 08.05'te, Hatay ili Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı ve Mahmutlu köylerindeki vatandaşlar tarafından, Gölbaşı ve Mahmutlu köyleri arazisine, havada patlayan bir cisimden parçalar düştüğü Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na bildirilmiştir. Askeri birliklerce bölgede yapılan incelemede, söz konusu parçaların muhtemelen Suriye kaynaklı bir füzeye ait olabileceği değerlendirilmiştir. Bölgeye düşen parçalar, herhangi bir can ve mal kaybına neden olmamıştır. Konuyla ilgili çalışmalar sürmektedir."
Konunun Suriye'deki makamlara iletildiğini, ancak yanıt alınamadığını belirten yetkililer sözkonusu bölgenin iki ülke sınırına yakın olduğuna dikkat çekerek Suriye'nin bölgedeki küçük bir birliğinin tatbikat yapmış, olabileceğini söylediler.


    http://www.radikal.com.tr/7475117475110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.