Kırıkkale Cezaevi'ndeki 'hoşgeldin dayağı'na takipsizlik verildi

Kırıkkale F tipi Cezaevi'ne yapılan nakil sırasında mahkûmların dövüldüğü iddiasıyla başlatılan soruşturmada 66 gardiyan ve cezaevi müdürü hakkında takipsizlik verildi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Sincan 2 Nolu F tipi cezaevinden, 2007 yılında yeni açılan Kırıkkale Cezaevi’ne yapılan nakil sırasında, mahkûmlara ‘hoşgeldin dayağı’ attığı öne sürülen 66 gardiyan ve cezaevi müdürü hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Kırıkkale Başsavcılığı, tarafından sürdürülen soruşturma takipsizlik verildi.
15 Eylül 2007 günü Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden toplam 28 hükümlü Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. İddialara göre, Kırıkkale F tipi Cezaevinde gardiyanlar, mahkûmların X-RAY cihazından çırılçıplak geçmesini istedi. Mahkûmlar, ‘kapının sinyal vermesi durumunda giysilerimizi çıkaracalım’ diyerek karşı çıktı. Gardiyanlar bazı hükümlüleri zorla soydu. Bu durum tutuklu ve hükümlüler arasındaki tansiyonun yükselmesine neden oldu. Artan gerilim nedeniyle gardiyanlar, bazı mahkûmları odalarına götürürken karanlık koridardo, merdiven başında, bir kısım hükümlü ise odalarında tekmeli, yumruklu, sopalı işkenceye maruz kaldı.
İnsan Hakları Dernekleri’nin, Kırıkkale cezaevinde yaşanılan işkence olayına dikkat çekmesi ve mahkûmların avukatları aracılığıyla yaptığı suç duyurusu üzerine Kırıkkale Cumuhriyet Başsavcılığı, 66 gardiyan ve cezaevi birinci müdür hakkında soruşturma açtı. Savcılık, soruşturmanın en önemli delili konumunda olan kamera kayıtlarını olaydan 12 gün sonra cezaevinde istedi. Gelen kasetlerin bilirkişi incelemeleri de yapılmadı.
Ayrıca, savcılık soruşturmasında mahkumların işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını gösteren en önemli kanıtlardan biri sayılan doktor raporları arasında çelişkileri de dikkate almadı. Doktorların çok sayıda mahkum için Hasta Takip Formlarında, “Darp ve cebir izi yoktur” demelerine rağmen, formlara ilk muayene bulguları olarak, ‘sol kol iç kısımda kesi skoru’, ‘sağ diz altında erezyon’, ‘sol dizde ekimoz’, ‘sağ diz altında erezyon’, ‘her iki kolda kesi skorları’, ‘kolundan erezyon ve ödem tespit edilmiştir’ gibi ifadeler yer aldı. 

‘Yeterli delil yok’
Kırıkkale Başsavcılığı’nın, takipsizlik kararında, “Olay günü ve sonrasını gösteren kamera kaytılarını izlenmesi, aksi kanıtlanmayan mevcut doktor raporlarına nazaran gerek kurum idaresi gerekse mahkûmların tarafından dile getirilen iddialarla şüpheliler yönünden kamu davası açılması için yeterli, somut kuvvetli şüphe ve delil elde edilmediğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” denildi. Mahkûmların avukatı Filiz Kalaycı, karara Ankara Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itirazda bulundu.