Kırıkkale'de 'katkı payı' kalktı

Kırıkkale'de bir velinin okullarda kayıt dönemlerinde toplanan 4'er milyon lira harç parası için açtığı davada, yürütmenin durdurulması kararı alındı.

KIRIKKALE/İSTANBUL - Kırıkkale'de bir velinin okullarda kayıt dönemlerinde toplanan 4'er milyon lira harç parası için açtığı davada, yürütmenin durdurulması kararı alındı. Hukukçular, bu kararın 'yerel bazda' sonuç doğuracağını söyledi. Mustafa Necati İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören Sıla İnelgez'in babası Yener İnelgez, ilköğretim, lise ve dengi okullarda kayıt dönemlerinde alınan 4 milyon lira için Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme oybirliğiyle yürütmenin durdurulması kararı aldı.
Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, "Özellikle Kırıkkale'de benzer durumda olanlar için bu karar bir örnek oluşturur. Türkiye genelinde
vatandaşlar mahkemeye gider ve bu karar yaygınlaşırsa bu, idarenin bir işlem yapmasını sağlar" diye konuştu. Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu de Kırıkkale'de çıkan bu karar sayesinde ilde burdan böyle kimsenin katkı payı vermeye zorlanamayacağını söyledi. Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Şahin ise "Katkı paylarının hak sahiplerine geri dağıtılması çağırısında bulunuyoruz. 'Sosyal devlet' anlayışının savsaklanmaması gerektiğini savunuyoruz" diye konuştu.
(Radikal, aa)