Kırım kongodan ölüm oranı yüzde 1'e düştü

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Parlak “Doğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet veren hastanemiz verilerine göre, 2002 yılından bu yana kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığına bağlı ölüm oranı yüzde 15’ten yüzde 1’e düştü” dedi.
Prof. Dr. Parlak, Doğu Anadolu Bölgesi’nde kene ısırığı sonucu ortaya çıkan KKKA hastalığına bağlı ölüm oranında son yıllarda önemli bir azalma olduğunu anlattı:
“Bölgeye hizmet veren hastanemizde 2002-2004 yıllarında 60, 2005’te 22, 2006’da 41, 2007’de 53 ve 2008’de de 36 kişide kene ısırığına bağlı olarak gelişen KKKA hastalığı teşhis ve tedavisi yapıldı. Son yıllarda kene ısırığına bağlı KKKA hastalığına yakalanan kişi sayısında artış olmasına karşın, bu hastalıktan ölen kişi sayısında azalma yaşandı. İlk yıllarda bu hastalığa  yakalananların ölüm oranı yüzde 15’ti.  Tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve halkın hastalıkla ilgili aydınlatılması sayesinde geçen yıl ölüm oranı yüzde 1’e düştü. Bu yılın ilk beş ayında ise yedi vakayla karşılaştık. Hastaların ikisinin tedavisi tamamlanmak üzere. Kene ısırığı sonucu gelişen KKKA hastalığına bağlı olarak yaşanan ölüm oranı ilk yıllarda çok yüksekti. Bunun en önemli nedeni hekimlerin hastalığı yeterince tanımaması ve halkın da bu hastalıkla ilgili bilgisizliğiydi. Hastalık ilk ortaya çığında hastalar dahiliye bölümünde yatırılıyordu. Sonraki yıllarda hematolog ve enfeksiyoncuların birlikte tedavi etmesi gereken bir hastalık olduğu anlaşıldı. Bugün hematologlarla birlikte hastalarımızı tedavi ediyoruz. Sonuç olarak hekimlerimizin hastalığı tanıması ve halkın da medya sayesinde kenelere  karşı duyarlılığının artması sayesinde KKKA hastalığı artık kabus olmaktan  çıkmıştır.”
Halkın kenelerle birlikte yaşamaya alışması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Parlak,  “Dünyanın hiçbir yerinde mikroorganizmaları yok etmek mümkün değildir. Kenelerle yapılan mücadele yerine halkımızın kenelere karşı korunma tedbirleri konusunda eğitilmesi lazım” diye konuştu. (aa)