@omererbil

Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu: Çocuklarımıza kirli para değil temiz doğa bırakalım

Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu: Çocuklarımıza kirli para değil temiz doğa bırakalım
Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu: Çocuklarımıza kirli para değil temiz doğa bırakalım
İğneada'ya yapılacağı söylenen nükleer santrale bir tepki de Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu'ndan geldi. Kesimoğlu,"Çocuklarımıza kirli para değil temiz doğa bırakalım" dedi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Yıllardır Trakya’ya nükleer enerji santrali yapılacağı söylenir ancak bu durum resmi kaynaklarca doğrulanmazdı. En son Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un açıklaması ile İğneada’ya nükleer enerji santrali yapımı ciddiyet kazandı. Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile yapılmak istenen nükleer santralı konuştuk. 

Kırklareli büyükşehir değil İğneada’ sorumluluk alanınızda kalmıyor ama şehrinizi nasıl etkiler?
Kırklareli'nin hemen dibinde, Kırklareli'nin beldesi İğneada'da nükleer santral yapılması kabul edilemez. Belediyelerin görevi yöre halkının sağlığını ve huzurunu korumaktır. Biz Kırklareli halkıyla birlikte nükleer santrala karşı mücadele edeceğiz. Kırklareli'ni emperyalizmin, enerji kartellerinin insafsızlığına terk etmeyeceğiz.

20 yıllık 'söylenti' gerçek mi oluyor?

Nasıl mücadele etmeyi planlıyorsunuz?
Bilim insanlarından, aydınlarımızdan, medyadan, çevreye duyarlı halkımızdan destek bekliyoruz. Mücadelemiz siyasi kazanım amaçlı değildir; doğamızı kurtarma amaçlıdır, geleceğimizi ve çevremizi koruma amaçlıdır. Bütün dünya güneş enerjisine yönelmişken, halkımız nükleer enerji tehdidi ile karşı karşıya bırakılıyor.

Türkiye ’nin enerji açığı da bir gerçek…
Türkiye günde ortalama 8 saat, Almanya 4 saat güneş alıyor. Güneşe hasret Almanlar güneşlenmek için ülkemize geliyor. Güneş ülkesi Türkiye; evlatlarını madene gömerek, doğayı katlederek enerji üretiyor. Ama Almanya elektrik ihtiyacının önemli bölümünü güneş enerjisi ile karşılıyor. Bu nasıl çelişkidir; kara mizah bu olsa gerek...Nükleer santraldan vazgeçip, çevreye duyarlı enerji üretimi arttırılmalıdır. Almanya'nın 2050 yılı hedefi rüzgar ve güneş enerjisi ile enerji tüketiminin yüzde 80 'ini karşılamaktır. Türkiye'nin 2050 hedefi çöle dönmüş, doğası tükenmiş, insanlarının sağlığı bozulmuş bir ülke yaratmak mı?

NÜKLEER KAZALAR

Nükleer santral enerji açığımız kapatır mı?
Nükleer santral, Türkiye'yi her açıdan dışa bağımlı hale getirecektir. Türkiye hem hammadde hem de teknoloji açısından uluslararası kartellerin güdümüne girecektir.  Üstelik bölgemizi bir "nükleer atık alanı'' haline gelecektir.  Nükleer kazaların nelere mal olduğu Çernobil faciasında bütün dünyanın dikkatini çekmişti. Halen o faciaya bağlı olarak Çernobil’in millerce uzağındaki Karadeniz bölgemizde doğum anomalileri ve kanser gibi hastalıklarda artış sürmektedir. Keza Fukuşima santralindeki sızıntı hepimizin malumudur.

Enerji Bakanı: 3. nükleer nantral İğneada'ya planlanıyor

Nükleer enerjiye karşılık alternatif güneş enerjisi mi?
Türkiye çok zengin ve kullanılabilir doğal enerji kaynaklarına sahiptir. Bu kaynakların çok az bir bölümü kullanılmaktadır. Devlet bu konuya ciddi olarak eğilirse, nükleer enerjiye gerek kalmadan kendi enerji kaynaklarımızı sağlamak mümkündür. Türkiye'nin doğal enerji olanaklardan yararlanması, hükümetlerin ülke çıkarları doğrultusunda politikalar geliştirmesi ve uygulaması ile mümkündür. Ancak hükümet, nükleer enerji santralı kurmaya karar vererek, kendi zenginliklerimize ve kaynaklarımıza sırtını dönmekte ve uluslararası kartellerin güdümünde bir enerji politikası benimsemektedir. Türkiye'de sadece bina çatılarına düşen enerjinin bir bölümünün kullanılması bile, Türkiye'nin enerji gereksinmesine önemli katkılar yapabilecektir. Nitekim gelişmiş ülkelerde binalar, enerji tüketen değil enerji üreten sistemlere dönüştürülmesi ciddi olarak başlatılmıştır. Güneş enerjisi bitmeyen kaynaktır. Enerji açısından güneş sonsuz bir rezerve sahiptir.

Belediye olarak projeniz var mı?
Belediyenin gücü belli. Ancak kendi enerjimiz için alternatif projelerimiz var.  Şunu net olarak ifade etmek isterim. Enerjiye karşı değil, nükleere karşıyım. Biz bölgemizde nükleer enerji istemiyoruz. Dünyanın en nadide botanik alanı Longoz ormanlarına sahip çıkacağız. Türkiye alternatif enerji cennetiyken, nükleer santral ile yöremizi cehenneme çevirmenin ne anlamı var? Biz çocuklarımıza kirli para değil, temiz doğa bırakacağız.