@ismailsaymaz

Kırklareli'nde 'Gezi' diyene dava

Kırklareli'nde 'Gezi' diyene dava
Kırklareli'nde 'Gezi' diyene dava
67 bin 360 kişinin yaşadığı Kırklareli'nde her 55 kişiden birine Gezi Parkı davası açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kırklareli’nde, Gezi Parkı gösterileri nedeniyle açılan dava ve yargılanacak sanık sayısı bakımından tam bir rekor kırıldı. Son nüfus sayımına göre 67 bin 360 kişinin yaşadığı Kırklareli’de 1-17 Haziran arasında aynı güzergâh üzerinde yapılan, hiçbir şiddet eyleminin meydana gelmediği yürüyüşlerin her birine ayrı ayrı 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet iddiasıyla dava açıldı. Dört savcı tarafından basmakalıp bir şekilde hazırlanan iddianamelerde, en az 1238 sanığın adı yer alıyor. Buna göre, şehirdeki her 55 kişiden biri sanık durumuna düştü.
Hakkında 6 dava açılan emekli öğretmen Mehmet Ali Ataman, “Bizim Kırklareli’nin dokusu hukukla barışıktır. Ömrünü polise uğramadan geçiren insanlar var. Davalar bizde şok etkisi yarattı” dedi. Kırklareli’nin 12 Eylül referandumunda en yüksek “Hayır” oyu veren şehir olduğunu ve bu sol kimliğinin cezalandırılmak istendiğini söyleyen Ataman, ifadeye bile çağrılmadıkları halde dava açıldığını vurguladı.
17 Haziran’daki son eylemle ilgili iddianamede “Şüphelilerin Dingiloğlu Parkı içinde toplandıkları, ellerinde ‘Varsın çapulcu desinler, vatan haini, şerefsiz demesinler, o bize yeter’ ve ‘Evlatlarım devletini, milletini soyan vatan haini, şerefsiz olacağına, çapul ol, daha iyi’ dövizlerle yürüyüşe geçerek, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’ ve ‘Kahrolsun AKP diktatörlüğü’ sloganları atarak, Kültür Anıt Park’a yürüdükleri, yürüyüşle ilgili bir bildirimde bulunmadıkları, toplantı yapılan yerin mülki amirlikçe tespit edilen ve onaylanan güzergâhlar dışında olduğu...” denildi.

 
‘Taksim Dayanışması’na 29 yıla kadar hapis istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı’nın Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013’te meydana gelen olaylarda gözaltına alınan ‘Taksim Dayanışma Platformu’ üyelerine yönelik iddianamesini hazırladı. 6 sayfalık iddianamede Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 şüpheli hakkında ‘ Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ ve ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ suçlarından 7.5 -29 yıl hapis cezası istendi. İddianamede, platform üyeleri Çerkezoğlu, Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu’nun Twitter, Facebook ve çeşitli basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim’e çağırdıkları, kamu düzeninin güvenliğini ciddi şekilde zarar görmesine neden oldukları, uzun süre olayları yöneten ve planlayan şüphelilerin ‘bir organize suç örgütü’ şeklini aldıkları ifade edildi. İddianamede ‘bazı şüphelilerden baret, eldiven, çift filtreli gaz maskesi, güneş gözlüğü, beyaz renkli bez gaz maskesi, deniz gözlüğü, bez maske, üzerinde Taksim Dayanışması yazan beyaz renk önlük, limon suyu, kask, iki adet demir, bir adet tahta saplı sapan, 67 adet cam bilye ele geçirildiği’ belirtildi. 21 şüpheli için 10’ar yıl hapis cezası istendi, 31 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi.