Kırklareli'nde haremlik selamlık yemekhane!

Kırklareli'nde haremlik selamlık yemekhane!
Kırklareli'nde haremlik selamlık yemekhane!
YURTKUR'a bağlı Kırklareli'ndeki devlet yurtlarında kız ve erkek öğrencilerin ortak sosyal alanlarını ayıran ve birbirlerini göremeyecekleri yeni bir düzenleme yapıldı. YURTKUR: Haberimiz yok!

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (YURTKUR) bağlı Kırklareli'ndeki devlet yurtlarında yeni akademik yıl öncesinde kız ve erkek öğrencilerin ortak sosyal alanlarını ayıran ve birbirlerini göremeyecekleri yeni bir düzenleme yapıldı.  YURTKUR ise, söz konusu uygulamadan haberleri olmadığını ve konuyu araştıracaklarını açıkladı.

BLOKLAR TAMAMEN BİRBİRİNDEN AYRILDI

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) bağlı Kırklareli’ndeki devlet yurtlarında yeni akademik yıl öncesinde kız ve erkek öğrencilerin ortak sosyal alanlarını ayıran ve birbirlerini göremeyecekleri yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre yan yana olan bloklarda ortak yemekhane ve dinlenme alanları gibi sosyal alanlarda bir araya gelen kız öğrencilerle erkek öğrencilerin kaldığı bloklar birbirinden tamamen ayrıldı.

'Kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar!'


Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre, kız öğrencilere yurdun eski iki bloku ayrılırken erkek öğrencilerse yeni yapılan ve olanakları daha iyi olan iki bloka taşındı. Böylece erkek öğrencilerle kız öğrencilerin ortak sosyal alanları birbirinden tamamen ayrılmış oldu. Kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ortak olarak kullandıkları yemekhaneler bile yeni uygulamayla ayrılırken düzenlemenin hangi gerekçeyle yapıldığı ise bilinmiyor.

YURTKUR’UN HABERİ YOKMUŞ

YURTKUR’un söz konusu uygulamasına tepki gösteren CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, her gün AKP zihniyetinin yeni bir uygulamasıyla karşılaştıklarını belirterek “Kız ve erkek öğrencilerin hiçbir şekilde birbirini göremeyecek biçimde düzenleme yapılmıştı. Yurtların yemekhane gibi sosyal tesislerinde dahi kız ve erkek öğrencilerin bir araya gelmelerine tahammül edemiyorlar” diye konuştu.

Dibek, Kırklareli’nde kız öğrencilere eski, erkek öğrencilere ise 3 yıl önce açılmış yeni blokların verildiğini dile getirdi. Dibek, “Bu uygulamayı genel müdürlükteki hangi işgüzar bürokratlar akıl etmişse kutlamak lazım! AKP zihniyetini burada anlatmaya gerek yok. O zaten malum. Kız öğrencileri, nasıl olur da 6 kişilik eski bloklara gönderirler” sözleriyle uygulamaya tepki gösterdi.

YURTKUR Genel Müdürü Recep Kaymakcan ile görüştüğünü de ifade eden Dibek, Kaymakcan’ın uygulama hakkında bilgisi olmadığını ve konuyu araştıracağını söylediğini dile getirdi.

TBMM GÜNDEMİNE GELDİ

Dibek, YURTKUR’un kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ortak sosyal alanlarını ayıran uygulamayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıdı. Dibek, eski yurtların kız öğrencilere, yeni yurtların erkek öğrencilere verilmesinin nedenini sordu.

Söz konusu uygulama hakkındaki kararın öğrencilere danışılıp danışılmadığını da soran Dibek şöyle dedi:

“A ve B yurt blokları ile C ve D yurt bloklarında yalnızca yemekhanenin ortak kullanıldığı göz önüne alındığında, bu blokları ayırmanın nedeni, okulda ve her ortamda bir arada olan kız ve erkek öğrencilerin yemekhanede birbirlerini görmelerini engellemek midir? Türkiye çapında illerdeki yurtlardan kaç kız yurdu erkek yurduna; kaç erkek yurdu kız yurduna döndürülmüştür? Bu yurtlardan kaçı yüksek ücretli yurttur?”