Kırkpınar ağası deve yüküyle para getirdi

Kırkpınar ağası deve yüküyle para getirdi
Kırkpınar ağası deve yüküyle para getirdi
Bir tomar 5 TL havaya atılınca vatandaş birbirini ezdi


Fırat KESKİNKILIÇ- Ali Can ZERAY

EDİRNE - Geleneksel 649’ncu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası iş adamı Seyfettin Selim, ağalık bedeli olan 275 bin lirayı, küçük miktarlı banknotlar halinde heybeye doldurup deve üzerinde getirdi. Kendisi de devenin üzerine binen ve davul zurna eşliğinde belediyeye gelen Ağa Selim, elindeki bir tomar 5 liralık banknotu havaya saçınca, almak isteyenler birbirini ezdi.
İstanbul Jandarma Komutanlığı tarafından harfiyat sahalarına döküm yapılması ile ilgili yürütülen çete operasyonunda bir süre önce gözaltına alınan Trabzonlu işadamı Seyfettin Selim, 649’ncu Kırkpınar Ağalık bedeli olan 275 bin TL’yi Edirne Belediyesi’ne teslim etti. Paranın 25 bin TL’si Türkiye Güreş Federasyonu’na verilecek. İlk olarak Tarihi Selimiye Camii'nde Cuma namazını kılan ağa Seyfettin Selim, çıkışta yanına gelenlere 5’er lira dağıttı. Para almak isteyen ve çoğunluğu Romanlardan oluşan vatandaşlar izdihama yol açtı. İzdiham üzerine para dağıtmayı bırakan Ağa Selim bu kez yanına getirilen devenin yanında yürüyerek Edirne Belediyesi’ne hareket etti. Bir süre yürüyen ağa daha sonra devenin üzerine binerek Edirne Belediyesi’ne gitmek istedi. Ancak ağanın yaptığı şov eziyete dönüştü. Bu eziyetin ilk kurbanı ise üzerine bindiği deve gördü. Ağanın binmesi için çökertilen deve, çevrede toplananlardan ürkünce bağırmaya başladı. Daha sonra ise ağa deveye binerek üzerinden halka şeker attı. Bu sırada bazı vatandaşlar devenin yanında yürümek isteyince izdiham yaşandı. Bazıları ezilme tehlikesi geçirdi.ŞOVDA İZDİHAM YAŞANDIYaklaşık 300 metre deve sırtında giden ağa Selim, kendisini belediye binası önünde karşılayan Edirne Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi’ye heybe içindeki 275 bin lirayı teslim etti. Başkan ise heybeyi omzuna astıktan sonra belediyenin yolunu tuttu. Belediye bahçesinde bu kez Ağa Selim cebinden çıkartığı 5 liralık banknotları çevresinde toplananlara vermek istedi. Bu sırada ağa paraları almak isteyenlerin arasında kalınca bütün parayı havaya savurdu. Parayı almak isteyenler ise birbirlerini ezdi.
Ağalık parasını teslim töreni meclis salonunda devam etti. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve Ağa Seyfettin Selim salonda heybeden çıkartıkları paranın önünde basın toplantısı yaptı. Tarihi Kırkpınar’ı yaşatmak istediklerini belirten ağa Seyfettin Selim şunları söyledi:
“Deve ile buraya gelmemizin amacı Tarihi Kırkpınarımızın gündeme gelmesi. Yoksa bu havada size de bu eziyeti verdik, kendimiz de eziyet çektik. Amaç Kırkpınar’ı duyurmak ve tarihimizi yaşatmak. Kırkpınar’a değer vermek için geldik. Tabii ki güzel de oldu. Güzel şeyler oldu. İnşallah Kırkpınarımız hakettiği yeri kaybetmez. Ağalar gelip geçici. Ben belki 1 defa daha ağalık yapacağım. Benden önce 657 tane daha ağalık yapanlar oldu. İnşallah benden sonra da olacak. İnşalah seneye biraz daha Kırkpınar güzel olacak. Bu senede güzel yapmaya çalıştık ve güzel de oldu.”
Başkan Sedefçi ise, “Daha önce rahmetli ağa Hüseyin Şahin’den eşek yükü ile para almıştık. Şimdi deveye geldi sıra. Para çok olunca ancak deveye sığdı. İnşallah ağamıza, ileriki yıllarda daha büyük develerle buraya gelmek nasip olur” dedi. (dha)