Kirli Ayamama'ya 'moringa' öpücüğü

Kirli Ayamama'ya 'moringa' öpücüğü
Kirli Ayamama'ya 'moringa' öpücüğü

Filiz Yenice, Emre İpin, Berfin Demirtaş, Onur Bayer, Ayşenur Sunar projeleriyle derece bekliyor.

Uluslararası yarışmaya hazırlanan öğrenciler, Ayamama Deresi'ne 'moringa' adlı bir bitkinin tohumlarını atarak sudaki kurşun oranını düşürdü.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Anavatanı Kuzey Hindistan olan ve ‘mucize bitki’ olarak adlandırılan ‘moringa’nın, kirlenmiş derelerin suyunu temizlediği ortaya çıktı. Avrupa Koleji’nin uluslararası bir yarışmaya katılmak için hazırladığı proje kapsamında Ayamama Deresi’nde incelemeler yapıldı. ABD ’den siparişle getirtilen tohumları Ayamama Deresi’nin kirli sularında deneyen öğrenciler, İstanbul Üniversitesi İleri Analiz Laboratuvarı’nda yaptırdığı tahlilde sudaki aşırı miktardaki kurşun oranının düştüğünü keşfetti.
Avrupa Koleji’nden dört lise ve bir ortaokul öğrencisi uluslararası Volvo Adventure proje yarışmasına Türkiye ’de ilk kez denenen ‘doğal temizleyici’ moringa bitkisiyle katıldı. ODTÜ mezunu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Çiğdem Kanter, çevre projesi olunca yaşadıkları Ataköy bölgesindeki Ayamama Deresi’nin akıllarına geldiğini söyleyerek, projenin detaylarını anlattı:
“Çevre Mühendisleri Odası’na sorduk. Ayamama’nın suyundaki cıva ve kurşunun kabul edilebilir değerlerden daha fazla olduğunu öğrendik. Moringa bitkisi hakkında dünyada bazı araştırmalar yapılmış. Ancak Türkiye’de bu bitkiyi bilen yoktu. Mevcut makalelerden yola çıkarak bir deneme yaptık. Ayamama Deresi’nden su örnekleri aldık. Suyun yarısına Amerika’dan getirttiğimiz moringa tohumu attık. İstanbul Üniversitesi’ne analize gönderdik. Kabul edilebilir oranının 221 kat fazla kurşun barındıran derenin tohum attığımız numune suyunda, kabul edilebilir değerin altında kurşun oranı çıktı.”
Projenin sonuçlarını İSKİ ve İBB ile paylaştıklarını anlatan Kanter, “Eğer dereceye girersek, projeden gelecek parayla fidan alıp Ayamama Deresi’nin kenarına dikeceğiz” dedi.

Mucize bitki

Moringa bitkisinin tohumları fıstık olarak, kalınlaşmış kökleri ise yabanturpu gibi yenilebiliyor. Besleyici yaprakları salatalarda, sebze yemeklerinde kullanılıyor. Araştırmalara göre yaprakları aynı ağırlıktaki portakalın yedi misli C vitamini, sütün dört misli kalsiyum, havucun dört misli A vitamini, sütün iki misli protein ve muzun üç misli potasyum içeriyor.