'Kirli düzine' için yolun sonu göründü

İsveç'in başkenti Stockholm'de dün bir araya gelen 100'den fazla ülkenin çevre yetkilisi çok zehirli olarak bilinen ve 'kirli düzine' ismi verilen 12 maddenin yasaklanmasında anlaştı.

STOCKHOLM - İsveç 'in başkenti Stockholm'de dün bir araya gelen 100'den fazla ülkenin çevre yetkilisi çok zehirli olarak bilinen ve 'kirli düzine' ismi verilen 12 maddenin yasaklanmasında anlaştı. Bugün imzalanması beklenen anlaşmaya Türkiye 'nin de imza koyacağı belirtildi.
'Kirli düzine', böcek öldürücüler olan Aldrin, Chlordane, Dieldrin, DDT, Endrin, Heptachlor, Mirex, Toxaphene, Hexachlorobenzene ve endüstride kullanılan Polychlorinated Biphenyls (PCB), Dioxins ve Fuarans'tan oluşuyor. Greenpeace örgütü sözcüsü Kevin Stairs anlaşma metnini
'Zehirsiz geleceğe doğru dönüm noktası' diye niteledi. Çevreciler imza işleminin bir başlangıç olduğunu, asıl işin anlaşmanın çabucak yürürlüğe girmesi ve 'kirli düzine'ye daha fazla maddenin eklenmesi olduğunu belirtiyor.
12 kirletici, üçüncü dünya ülkelerinde çok kullanılıyor. Sakat doğum, kanser gibi sorunlara yol açan bu maddeler hava yoluyla çok uzaklara yayılıyor. Bakir bölgelerde yaşayan kutup ayılarındaki cinsel bozukluklara da bu kimyasal maddeler yol açıyor.


  ETİKETLER:

  İsveç

  ,

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  kanser

  ,

  Greenpeace