Kirlilik hortlayabilir

Ege Üniversitesi (EÜ) Nükleer Bilimler Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, İzmir Körfezi'nin, Gediz Nehri'nin taşıdığı ağır metal ve sedimentlerle (çamur, tortu) kirlendiği ortaya çıktı.

İZMİR - Ege Üniversitesi (EÜ) Nükleer Bilimler Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, İzmir Körfezi'nin, Gediz Nehri'nin taşıdığı ağır metal ve sedimentlerle (çamur, tortu) kirlendiği ortaya çıktı. Bu durum, körfezin temizlenmesi için harcanan 40 yıllık çabanın boşa gidebileceği anlamına geliyor.
EÜ Nükleer Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi ve EÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Kumru, Gediz Nehri'nin doğduğu Murat Dağı'ndan, döküldüğü Çamaltı Tuzlası'na kadar olan alandan aldıkları su, toprak ve sediment örneklerinin kimyasal ve radyoaktivite analizlerini yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:
"Analizlerde uranyum, toryum, radyoaktif potasyum ve radyum değerleri ölçüldü. Kimyasal analizlerde de kurşun, krom ve bakır gibi elementlerin
değerlerini ölçtük. Radyoaktivitelerde yükselmeler belirledik. Gediz'in İzmir Körfezi'ne sediment taşıdığını saptadık ve bu sedimentler körfezi doldurma tehlikesi oluşturuyor. Aynı tehlikeden dolayı geçmişte nehrin yatağı değiştirildi. Ağır metallerin toksin özelliği körfezdeki canlılar için tehlike oluşturuyor. Körfez büyük tehdit altında. Bu, kısa zamanda kendini göstermese de uzun vadede ortaya çıkar. Nehrin ve nehre akan derelerin temizlenmesi gerek."
'Sorun tüm havzada'
Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ümit Erdem de Gediz Nehri'nin havza bütününde ele alınması gerektiğini belirtti:
"Gediz Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir'i yakından ilgilendiriyor. Bu dört ildeki sanayi kuruluşlarının Gediz'i kirletmesinin önüne geçilmesi gerek. Havza bütününde ele alınmadığı takdirde Gediz Nehri'ne akan akarsu ve yeraltı suları nehri tetikleyecek ve Ege Denizi'ne dökecek. 'Körfez temizlendi, masmavi oldu' rehavetiyle hareket edilirse, ki öyle görünüyor, her şeye yeniden başlamamız gerekecek. Melez, Manda ve Bornova çaylarıyla Gediz Nehri'nin sürekli kontrol altında tutulması gerek, yoksa körfez
ileride eski haline döner."