@ismailsaymaz

'Kırmızı Bülten' ile aranan katil zanlısı, sigara kaçakçılığı yaparken yakalandı

'Kırmızı Bülten' ile aranan katil zanlısı, sigara kaçakçılığı yaparken yakalandı
'Kırmızı Bülten' ile aranan katil zanlısı, sigara kaçakçılığı yaparken yakalandı
Yurt dışına kaçtığı düşünülen Emin Elçi'nin aslında Türkiye'de olduğu, Cizre'den Adana'ya kaçak sigara götürürken yol çevirmesinde tesadüfen yakayı ele verdiği ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Eski Suruç Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan Tekinalp’i öldürdükleri savıyla bir yıldır ‘Kırmızı Bülten’ ile aranan Mehmet Emin Elçi yakalandı. Yurt dışına kaçtığı düşünülen Elçi’nin aslında Türkiye’de olduğu, Cizre’den Adana’ya kaçak sigara götürürken yol çevirmesinde tesadüfen yakayı ele verdiği ortaya çıktı. PKK adına cinayeti işlemekle suçlanan Elçi, alınan ifadesinde, örgütün geçmişte babasını öldürdüğünü, kardeşinin de örgütle savaşırken gazi olduğunu belirterek, “Benim örgütle işim olmaz. Örgüt benim infaz emrimi vermişti. Beni öldüreceklerdi” dedi. Tekinalp’in oğlu Cihan Tekinalp, iddianamede bu cinayetin PKK’nın işi olarak nitelendirildiğini, Elçi’nin ifadesiyle bu iddianın çöktüğünü ifade ediyor.

Şanlıurfa’da, geçen hafta arama noktasında durmayıp hızla ilerleyen araç, bir süre sonra trafik kazası yaptı. Aracı kullanan kişi, Emniyet’e götürüldükten sonra sahte kimlik kullandığını ve gerçek adının ‘Mehmet Emin Elçi’ olduğunu söyledi. Elçi, Cizre ile Adana arasında kaçak sigara taşıdığını söyledi. Kırmızı Bülten ile aranan Elçi’nin çeşitlik hastalıklardan ötürü sahte kimlikle 15 günde bir Adana’da hastanede tedavi olduğu belirlendi.

Elçi, çıkarıldığı mahkemede, yüzde 60 engelli olduğu için bir işte çalışamadığını, PKK’dan kaçıp Adana’ya yerleştiğini söyledi. Tekinalp cinayetindeki suç ortağı olduğu iddia edilen Sabri Dal’ın bir buçuk yıl önce gelip kendisinde misafir olarak kaldığını kaydeden Elçi, “Ehliyetimi Sabri çalmıştı. Sabri ve kardeşi Mehmet ehliyetim üzerine HGS çıkarmış. Daha sonra memlekete gitti. Ben onunla kavga ettim, ayrıldım” dedi. Elçi, kavga etmeden önce Sabri ile iş amaçlı olarak Ankara, Osmaniye ve Gaziantep’e gittiklerini belirterek, “Sabri’nin ne iş yaptığını bilmiyorum. Arabası vardı, gidip geliyordu” dedi. Babasının 1989’da PKK tarafından öldürüldüğünü, kardeşinin de örgüte karşı mücadele ederken gazi olduğunu anlatan Elçi, “Benim örgütle işim olmaz. Örgüt benim infaz emrimi vermişti. Beni öldüreceklerdi” diye konuştu. Elçi, arandığından haberinin olmadığını ifade ederken, “Ben kaçak sigara olayına karıştım, başka olaylara karışmadım” dedi. Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Aralık’ta Elçi’nin tutuklanmasına hükmetti.

Cihan Tekinalp, bu ifadeyle birlikte, babası ve ağabeyinin PKK tarafından öldürülmüş olma ihtimalinin çok zayıfladığını belirterek, “Hiçbir işaret PKK’yı göstermiyor. Suruç’ta kaybeden parti, HDP değildi. Seçimi kazananlar bunu neden yapsın?” diye sordu. Elçi’nin cinayette piyon olarak kullanılmış olabileceğini savunan Tekinalp, şunları söyledi:

TELEFON BAĞI

“İlk saldırıdan önce babamın görüştüğü telefonun, Mehmet Emin Elçi’ye ait olduğu belirtiliyor. Ancak Elçi, ifadesinde bunu reddetti. Fakat aynı telefon Abdullah Kuşçi, Şefik Kayra ve Hüsnü Özmen’le de görüşmüş. Elçi ifadesinde bu kişileri tandığını söylüyor. Aynı telefondan ‘Bilinmeyen Numaralar’ hattı aranarak, babamın numarası sorgulanmış. Bütün Salih Tekinalp’lere ulaşılarak, ‘Siz eski belediye başkanı mısınız?’ diye sorulmuş. Ta ki babama ulaşılana kadar... Dolayısıyla Elçi’ye ifadesinin ezberletildiğini düşünüyorum. Ancak bana da tuhaf geliyor. Kırmızı Bülten ile aranan bu kişi, Şanlıurfa’da yakalanıyor. Yakalanmadan önce 15 günde bir hastaneye gidiyor. Yüzde 60 özürlü. Bir yandan sigara kaçakçılığı yapıyor” dedi. Tekinalp ayrıca, yargılamada, ilk saldırıdan sonrasına ait MOBESE kayıtlarını istedikleri halde Emniyet’in “MOBESE direği kırık” yanıtı verdiğini kaydediyor. Tekinalp, “Oysa direk, ilk saldırı sırasında kırık değildi. Görüntüler vardı. Görüntülerde, saldırıya karışan araç ve araçtakilerin fotoğrafı da var. Ne var ki babam ve ağabeyin ölümünden sonra bu fotoğraf çıkarılıp dosyaya kondu. Eğer ilk saldırıdan sonra bu fotoğraf babama gösterilseydi bu cinayet aydınlanırdı. İlk ve iki cinayet arasında geçen dört ayda hiçbir işlem yapılmadı. Şimdi de bize görüntülerin bulunmadığı söyleniyor” dedi.    

İKİNCİ SALDIRIDA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Eski Suruç Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan, geçen yıl 19 Ekim’de silahlı saldırıda araçlarında öldürülmüştü. Tekinalp’a yönelik ilk saldırı, 18 Haziran 2014’te yapılmıştı. Tekinalp saldırıdan yaralı kurtulmuştu. Tekinalp, savcılıkta alınan ifadesinde, saldırıdan iki üç gün önce kendisini Gaziantep’ten, ‘Diyarbakırlı Reşit’ diye tanıtan bir kişinin aradığını ve “Yarış atı bulabilir misin?” dediğini anlatmıştı. Bunun üzerine Reşit ve yanındaki bir kişiyle kendisine ait Karadut Köyü’ndeki at çiftliğine gittiklerini söylemişti. Çiftlikte gezerken, bu iki kişiden birinin başına sert bir cisimle vurması üzerine yere düştüğünü anlatan Tekinalp, “Ben yere düştükten sonra 40-45 yaşında olan şahıs üzerime bir el ateş etti. Yerden toprak alarak yüzüne attım ve eve koşmaya başladım. Eve girdim, av tüfeğimi alıp çıktığımda kimse yoktu” demişti.

Tekinalp’ın avukat oğlu Fikret, savcılığa dilekçe sunarak, kullanılan aracın Mehmet Dal’a ait olduğunu vurgulamıştı. Dal, ifadesinde Suruç‘a gitmediğini, aracının 13 Haziran-24 Haziran tarihleri arasında tamirde olduğunu söylemiş ve serbest bırakılmıştı.

Baba Tekinalp dilekçeden 34 gün sonra, 19 Ekim’de oğlu Sinan’la seyir halindeyken, Aligör mevkisinde silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü. Savcılık aylar önce bıraktığı Mehmet Dal’ı gözaltına almıştı. Dal, Tekinalp’e yönelik iki saldırının PKK’da faaliyet gösterdiğini söylediği ağabeyi Sabri Dal ve arkadaşı Mehmet Emin Elçi tarafından gerçekleştirildiğini öne sürmüştü. Talimatın Irak’ın Kürdistan bölgesinde bulunan Nimet Aşut, Esat Malkuç ve Siphan Esim’den geldiğini savunmuştu. Dal, Tekinalp’ın AKP için çalıştığı gerekçesiyle vurulduğunu iddia etmişti. Dal, ifadeden sonra tutuklanmıştı.